1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masja [62]
3 years ago
6

The cost for a pack of 12 pencils is $3.24 . find the unit price in dollars per pencil. if necessary, round your answer to the n

earest cent.
Mathematics
1 answer:
Llana [10]3 years ago
4 0
To getyour answer, just divided 3.24 by 12. You will get 0.27. So the answer is each pencil costs 27 cents or 0.27.
You might be interested in
The water level of a lake fell by 1 1/2 in. during a 3 3/4 ​-week-long dry spell. Simplify the complex fraction below to find th
Brums [2.3K]

Answer:

3/2

Step-by-step explanation:

33÷11=3

4÷2=2 which means you devide to obtain that level of water

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Negative exponent in a scientific notation means your answer will be negative. <br> True or False
ahrayia [7]

Answer:

false

Step-by-step explanation: negative times a negative is a positive

8 0
4 years ago
If i had a kid on october 6th and another 12 months later how old would the first kid be
zepelin [54]

Answer:

3 months old

Step-by-step explanation:

9 months for birth

and then the other 3 months is the age.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Energy &amp; Motion in the Ocean &amp; Atmosphere
gtnhenbr [62]
I really don’t understand
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
5•9-10<br> ————<br> 5-(-2).
Alenkinab [10]

Answer:

35/7 or 5

Step-by-step explanation:

so you multiply 5 and 9 which is 45- 10 which is 35 but then its 5-(-2) which when doing this a variable minus a negative makes it a positive so then its 5+2 which is 7 then you have 35/7 or 5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a simpler form of the following expressions?
    14·1 answer
  • What is the distance between (-4,8) and (12,8) on a coordinate plane?
    7·1 answer
  • Jason has decided to sell one of his baseball cards. The card is valued at $51.00. The store is only offering Jason $29.00. How
    8·1 answer
  • Please help! 15 Points.
    9·2 answers
  • 0.424 round each number to the place of the underlined digit. The underline number is 2.
    6·2 answers
  • Jimmy won 82 super bouncy balls playing basketball at the county fair. At school he gave three to every student in his math clas
    7·2 answers
  • PLEASE HELP THIS IS MY LAST QUESTIONNNN
    7·2 answers
  • The angle θ between 5i-j+k &amp; 2i-j+k is​
    6·1 answer
  • Can someone please help me with this.
    7·1 answer
  • The graph shows the function f(x) = 2x.<br> What is the value of x when f(x) = 8?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!