Answer:1695.75
Step-by-step explanation:
We know that there are 7 days in a week. Since 57 people rent skates each day, we know that 57*7=399 skates are rented each week. Since one skate cost 4.25, we know that 399*4.25 is the cost, which is 1695.75. (If you are not allowed to use a calculator, you can do 400*4.25-4.25, to make it easier to compute)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A is the less complicated one and the simplest but also the most efficient and the one that makes the most sense.
9514 1404 393
Answer:
√629 ≈ 25.08
Step-by-step explanation:
The distance formula is useful for this.
d = √((x2 -x1)² +(y2 -y1)²)
d = √((-12 -13)² +(6 -8)²) = √(625 +4) = √629 ≈ 25.08
The distance between the points is about 25.08 units.
Answer: Sally walked 3 minutes faster per mile
Hope it helped!