1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
3 years ago
5

Kit bought a soft drink and a sandwich for $9.00. What was the price of each of the sandwich cost 3.5 times as much as the drink

?
Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
8 0
Sandwich cost $7.70 and the soda costs $2.20.
You might be interested in
9e + 4 = — 5e + 14 - 13e
astra-53 [7]

Answer:

x=10/27

Step-by-step explanation:

just add the E's on one side than move over the other E than move 14 to the 4 by minusing it

6 0
3 years ago
what is an equation for the line that passes through (-1,-4) and (1,4)? Write the equation in slope-intercept form.
hichkok12 [17]
To find the slope use the formula Y2-Y1 --------- X2-X1 (-1,-4) (1,4) 4- -4 = 8 ------------- 1- -1 = 2 8/2=4 This will be your slope Y=4x Now we must figure out the y-intercept using the formula Y-y1=slope(x-x1) Y- -4= 4(x- -1) Y+4= 4x + 4 The 4 distributes to the x and -1 Y=4x +4 -4 Y= 4x This is your answer in slope intercept form. P.S if you have a number minus a negative number it makes it a positive number
7 0
3 years ago
What's another name for a dog kennel?
ladessa [460]
Cage.....dog travel kit..... shelter.....pound.... it really depends on what you mean by dog kennel.
3 0
3 years ago
(2a - 3b + 5c) - (-3a - 7c)
ollegr [7]

Answer:

5a-3b+12c

Step-by-step explanation:

(2a - 3b + 5c) - (-3a - 7c)

Distribute the minus sign

2a -3b +5c +3a +7c

Combine like terms

5a-3b+12c

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP!!<br><br> KDJSKSKKSJDKS
Yuliya22 [10]
I think the answer is A.......
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the statement with &lt;, &gt;, or =.<br><br> 4/7 ___ 1<br><br> &lt;<br> &gt;<br> =
    15·1 answer
  • The area of the circle below is 28.26. What is the diameter?
    15·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    6·2 answers
  • For Yellowbrick 1+1.........................
    5·2 answers
  • The radius of a nitrogen atom is 5.6 × 10-11 meters, and the radius of a beryllium atom is 1.12 × 10-10 meters. Which atom has a
    14·1 answer
  • Please help i dont know how to answer this
    11·1 answer
  • HELP I BEGGGGggggggg
    11·1 answer
  • Isabel ran for president of the chess club, and she received 12 votes. There were 15 members in the club. What percentage of the
    11·1 answer
  • A mother is now 2 and ahalf times old as her daughter Mary. Four years ago the ratio of their ages was 3:1. Find the present age
    13·1 answer
  • Jeff made a chocolate pie on Monday. He and a friend ate half of it the next day. On Wednesday, they ate one half of the remaini
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!