1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
8

Simplify the radical expression63x^15y^9/7xy^11

Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]3 years ago
3 0
Are the 63x and the y being added or multiplied?

You might be interested in
What is the median for the given set of data?
emmasim [6.3K]
B : 33
13 22 30 33 40 54 55
3 0
3 years ago
HELP ASAP ALGEBRA 2 QUESTION PLEASE!!!
vesna_86 [32]
a)
f(x) is the same as y
y=1/3 x +4

<span>to find inverse, swap and x and y:
x=1/3 y + 4
x-4= 1/3 y
(x-4) x 3 = y
3x -12= y
                       the inverse(g(x)), is: 3x-12

b) </span><span>if f(x) and g(x) are inverses of each other, than </span><span><span> (f<span> о </span><span>g)(x)</span></span> will end up with just "x"
</span>
<span>(f о <span>g)(x)=x
</span></span><span>(f о <span>g)(x)= f(g(x))
</span></span><span>(f о <span>g)(x)= f(3x-12)
</span></span><span>(f о <span>g)(x)= 1/3(3x-12)+4
</span></span><span>(f о <span>g)(x)= (3x-12)/3  +4
</span></span><span>(f о <span>g)(x)= x-4+4
</span></span><span>(f о <span>g)(x)= x

</span></span>c)
<span>You will find that the graphs are mirror images of each other </span>
the graph for f(x) is an oblique line that passes through the points(-12,4)
the graph for g(x) is an oblique line that passes through the points(4,-12)

3 0
3 years ago
Joji earns 3 times as much as Masao. If Joji and Masao earn $4,500.00 together, how much money does Masao earn? a $1,125.00 b $1
ss7ja [257]
3xMasao=Joji
3Masao+1Masao= 4500.00 dollars
4Masao=4500
Masao=4500/4=1125
choice a
6 0
3 years ago
1.25+3/4+4/10+2 x 3/8+ 1.6
kari74 [83]

Answer:

(3x/4) + 4

Step-by-step explanation:

convert al to decimal and then add

1.25 + 0.75 +0 .4 + 2x 0.375 + 1.6

7 0
3 years ago
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
Anuta_ua [19.1K]
I think the answer is C. "He made a place value error when dividing. If he would have divided 1.09 by 8, he would have found the price of each individual pen.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Anyone know the answer for this
    7·2 answers
  • What is the MAXIMUM amount you should be spending on housing in a situation where your GROSS INCOME is $2000 per month? For rent
    12·1 answer
  • Last month, a company had receipts totaling $3,700. The company had overhead costs of $444. What is the rate of overhead? A. 11%
    8·1 answer
  • Y=-5x-2 written in standard form
    10·1 answer
  • The sum of two numbers is 70 and their difference is 24. Find the two numbers.
    14·2 answers
  • Which function is both continuous and differentiable for all x? I'm conflicted between A and D.
    15·2 answers
  • Find the tangent line to the graph of f(x)=x at point (0,0)
    10·1 answer
  • Answer pleaseeeeeeeeeeee
    9·2 answers
  • Please help me asap this was due 5 days ago
    8·2 answers
  • 96 = 12d<br><br> A. 108 B. 84 C. 8 D. −1 8
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!