1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maurinko [17]
3 years ago
9

A model rocket is shot straight up from the ground. The height, h (in meters) after t seconds is approximated by: h(t) = 15 + 23

t – 52
What is the maximum height the rocket will reach?
A. 56.4 meters
B. 15.0 meters
C. 33.0 meters
D. 41.45 meters
Mathematics
1 answer:
Anna35 [415]3 years ago
7 0

Answer:

DUNNO

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write the equation of the line that has a slope of 2 and passes through the point (-3,4).
Arte-miy333 [17]

Answer:

y = 2x + 10

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and the coordinates of one point on the line.  Thus, we use the point-slope formula y - k = m(x - h).  Here m = 2, h = -3 and k = 4.  Therefore we have:

y - 4 = 2(x + 3)

which can be rewritten as y = 2x + 6 + 4, or y = 2x + 10 (Answer D)

4 0
2 years ago
High school football team had the best game of the season they scored eight touchdowns (seven points each) and three field goals
Alla [95]

Answer:

65 points in all

Step-by-step explanation:

3 x 3 = 9

7 x 8 = 56

56 + 9 = 65

:))

6 0
3 years ago
How many times does 20 go into 100
ss7ja [257]

Answer:

5 times

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
EZ POINTSS!! I WILL GIVE BRAINLIEST!! All you have to do is compete with the other person about what my favorite color is. The w
Luba_88 [7]

Answer: red

Step-by-step explanation: that’s mine

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emma went to a salon to get her hair cut. The price of the haircut is $65. She wants to leave a 20% tip. What is the total amoun
Alina [70]

Answer:

$78

Step-by-step explanation:

$65 x 1.20 = $78

or

$65 x 0.20 = $13

$65 + $13 = $78

8 0
3 years ago
Other questions:
  • ABCD is a rectangle. A, E and B are points on the straight line L with equation x + 3y = 18. A and D are points on the straight
    10·1 answer
  • List all of the multiples of 6 that are less than 50
    7·1 answer
  • Solve this system using substitution then write your answer as an ordered pair (x,y) X-5y=4 and Y=2x+14
    9·1 answer
  • Solve the inequality
    11·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • The housekeeping staff at the Weary Traveler Hotel rotates job assignments every day.
    13·1 answer
  • identify the coordinates of four points on the line with each given slope and y-intercept. slope= -1 and that y-intercept = 8
    12·1 answer
  • Find the surface area.
    9·2 answers
  • Through: (3,0), parallel to y = 2/3x+1
    10·1 answer
  • Soo how i do this its hard to simplify it
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!