1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
poizon [28]
4 years ago
15

This year, Mr. Thomas will earn 15% more than

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]4 years ago
7 0

Answer:

  C.  $57.500

Step-by-step explanation:

His earnings this year will be 107% of what they were last year, so ...

  107% × $50,000 = $57,500

You might be interested in
Please help it is due in 10 minutes​
Otrada [13]

Answer:

1.  X= 4

2.  X= 1

3. X= 3

4. X= 5

5. X= 7

6. X= -3/4

7. X= 6

8. X= 5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution?
Leona [35]

Answer:

1200c^3

Step-by-step explanation:

cut the shape it to half with a square and a prism and calculate them separately then add the volume!

Hope this helps! ;-)

3 0
2 years ago
Anyone know this??<br> pls help lol
Svetllana [295]
X={6,-10} that is the answer
3 0
3 years ago
A point is reflected across the x-axis. The new point is (7.5,6). What is the distance between these two points?
blagie [28]
Because it was reflected across the x axis, the distance between the two points is twice the distance of the old point from the x axis, and the distance from the old point from the x axis equals the distance from the new point to the x axis. The distance from the x axis is the absolute value of the x=y value. 7.5 is the y value, meaning the point is 7.5 units away from y=0, the x axis. The new point is twice this from the old point. 7.5 x 2 = 15. The new point is 15 units away from the old point.
4 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mai conducted an experiment by flipping a fair coin 200 times. The coin landed heads up 110 times. Which statement about the coi
    7·3 answers
  • Calculate 7 1/4 tax on $1,540. a. $11.17 b. $109.34 c. $111.65 d. $113.96
    14·2 answers
  • Juliana is trying to solve the problem below.The value of a used car is decreasing by $40 per month. How many months will it tak
    10·2 answers
  • Prove that a cyclic parallelogram is a rectangle.
    5·1 answer
  • F(x) = x^2. What is g(x)?
    7·1 answer
  • 0.2(x + 1) + 0.5x = –0.3(x – 4)
    8·1 answer
  • I don't understand this one.
    15·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-4, 3) and (14, 0)?
    5·2 answers
  • Find the area of this figure
    6·1 answer
  • Find the probability that a randomly
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!