1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
14

A multiple choice question has four answers. If you guess, what is the probability of guess the correct answer

Mathematics
2 answers:
Brilliant_brown [7]3 years ago
8 0
Since there is only one right answer out of the four, your chances at being right after guessing are 1/4, or 0.25
Natasha_Volkova [10]3 years ago
3 0
With no other factors, 25%. There is a 1 in 4 chance you will have the right answer. 1/4 is .25 
You might be interested in
(c)100 pts Mrs. Carothers looked at another hotel. She waited a week before she decided to book nights at that hotel, and now th
Solnce55 [7]
2075 - 1195 = 880
880 / 1195 * 100
= 73.64
= 74% (<span>Round to the nearest whole percent)

it's increased 74%</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1frogaroni please answer this 888888,1*9000.
charle [14.2K]

Answer:

Hello here is the answer hope this helps 79999992900.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
10x+2=9x3<br> what is the answer
yKpoI14uk [10]

Answer:

8.5

Step-by-step explanation:

10x+2=9x(3)

10x+2=27x

2=17x

x=8.5

6 0
2 years ago
If the very first chip had four transistors, use Moore’s law to calculate the number of transistors on a chip every two years ov
Elina [12.6K]
5+5 = the amount of females u don’t have because the females are not interested
4 0
2 years ago
1,8,27,64...<br><br> What are the three next numbers in the pattern.<br><br> PLEASE ANSWER FAST!
Sav [38]

Answer:

125, 216, 343,

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help!!!!!! what is x&amp;y?
    14·1 answer
  • Two fair dice are rolled. Determine whether the events are dependent or independent. (a) (the first die shows 3) and (the two di
    8·1 answer
  • A company packs boxes at a constant rate of 3/4 of a box every of a box every
    6·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Rearrange the equation to make g the subject.<br><br>SHOW ALL WORKING OUT!<br><br><br>f+4(g-h)=x
    8·2 answers
  • Vanilla: 36 Chocolate: 26 Strawberry: 18 <br><br> What percent of customers chose Vanilla ice cream?
    9·2 answers
  • In the figure shown, which theorem can be used to show that ABC = ADEF?
    7·1 answer
  • Need help ASAP!!!! last minute hw i need to do
    6·1 answer
  • Find the common difference of the arithmetic sequence 4,10,16
    8·1 answer
  • In a sale all prices are reduced by 10%.What is the sale price of an article marked $40​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!