1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
6

At the city museum, child admission is $5.40 and adult admission is $9.10. On Monday, three times as many adult tickets as child

tickets were sold, for a total sales of $1079.10 . How many child tickets were sold that day?
Mathematics
1 answer:
denis23 [38]3 years ago
3 0

Answer: 33 child tickets that were sold.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of child tickets that were sold.

Let y represent the number of adult tickets that were sold.

At the city museum, child admission is $5.40 and adult admission is $9.10. A total sales of $1079.10 was made on Monday. This means that

5.4x + 9.1y = 1079.1 - - - - - - - - - -1

On Monday, three times as many adult tickets as child tickets were sold. This means that

y = 3x

Substituting y = 3x into equation 1, it becomes

5.4x + 9.1 × 3x = 1079.1

5.4x + 27.3x = 1079.1

32.7x = 1079.1

x = 1079.1/32.7

x = 33

y = 3x = 3 × 33

y = 99

You might be interested in
Determine the number and type of complex solutions and possible real solutions 4x3 – 12x + 9 = 0
kirill [66]
21 + -12x=0 I think that is the solutiuon
4 0
3 years ago
The area of a circular garden is 121pi
balandron [24]

Answer:

22 pi ft

Step-by-step explanation:

We can use the area to find the radius

A = pi r^2

121 pi = pi r^2

Divide each side by pi

121 = r^2

Take the square root

sqrt(121) = sqrt(r^2)

11= r

Now we need to find the circumference

C = 2*pi*r

C = 2* pi *11

C = 22 pi ft

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lamar paid $93 for a bicycle that was on sale for 60% of its original price. What was the original price?
Tresset [83]
60/100*x=93 hence x=9300/60=155$
8 0
3 years ago
At the fast food restaurant, an order of fries costs $1.14 and a drink costs $1.22. How
natima [27]

Answer:

$8.22, 1.14f + 1.22d

Step-by-step explanation:

1.14(4) + 1.22(3) = 4.56 + 3.66 = 8.22

1.14f + 1.12d

8 0
2 years ago
I need some help with this plz<br> \Maths
GenaCL600 [577]

Step-by-step explanation:

1 \frac{4}{7}  \times  \frac{2}{5}  \\  \\  =  \frac{1 \times 7 + 4}{7}  \times  \frac{2}{5}  \\  \\  =  \frac{11}{7}  \times  \frac{2}{5}   \\  \\  =  \frac{11 \times 2}{7 \times 5}  \\  \\  =  \frac{22}{35}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • Which polynomial represents the sum below?
    12·1 answer
  • Does 4/5 equal to 2/7 if not please use &lt; Or &gt;
    6·2 answers
  • SOLVE EACH SYSTEM USING SUBSTITUTION
    5·1 answer
  • OA is congruent to ____.
    9·1 answer
  • Allison has two similar square blocks.she finds that one side of the larger square is 3 times the side of the smaller square. Wh
    5·1 answer
  • In (x + 2) (3x + 1) = 3x^2 + ___ + 2, what should be the value of the middle term to complete the product?
    15·1 answer
  • I need help very fast please!
    14·2 answers
  • HELP ME TIMED PLZZ !!!
    14·2 answers
  • G(a) = 3a + 2<br> f(a)=2a-4<br> Find (g/f)(3)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!