1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
2 years ago
15

A group of 11 students have a mean average spelling test score of 7. Another student had a score of 8. What is the mean score of

all twelve children?
Mathematics
1 answer:
Elena L [17]2 years ago
7 0

Answer:

7.083

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I tried answering this but I don't think its right ​
iogann1982 [59]
Yeah that is correct. 3/4 is equal to .75
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
HELP I NEED THE ANSWER FAST its says true or false false ( the absolute of a number can be negative
maks197457 [2]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone pls help
galben [10]

Answer:

1st - c

2nd - d

Step-by-step explanation:

jere is your answer

8 0
2 years ago
The principal uses a computer to randomly select the name of a student from all the students in
Arlecino [84]

Complete Question

Stillwater Junior High divides students into teams taught by a group of teachers. The table shows the number of students in each team.

Team{Number of Students}

Acers{78}

Blazers{80}

Outbacks{83}

Quasars{77}

Voyagers{82}

<u>Total-400</u>

Answer:

(A)81/399

Step-by-step explanation:

The probability that the Principal selects a voyager on the first try is:

82/400

Since another student is to be selected, the <u>total population has reduced by 1 </u>and the <u>number of voyagers likewise has been reduced by 1.</u>

Therefore:

Probability that another voyager is selected on the second try =

81/399

<u>The correct option is A.</u>

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Tyler baked 702 cookies. He sold them in boxes of 1i. After selling all the boxes of cookies for the same amount each he earned
    12·1 answer
  • Cindy works two jobs to make ends meet. Both jobs pay her an hourly wage. At the first job, Cindy earns $6.50 per hour. At the s
    7·1 answer
  • Plz help and show ur work❤️
    8·1 answer
  • I need to know the answer bc I forgot how to solve it
    15·1 answer
  • What would happen if grass and plants disappeared from the food chain?
    10·2 answers
  • Answer fast please! I need an answer before 9:00!
    11·2 answers
  • In ΔEFG, the measure of ∠G=90°, GE = 2.1 feet, and EF = 4.8 feet. Find the measure of ∠F to the nearest degree.
    13·2 answers
  • I need help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ill be in trouble if i get it wrong
    13·1 answer
  • Oreos 2.98 for 15.5.Oz or chips ahoy for 2.50 for 14.Oz I pick chips ahoy BUT ITS ASKING UNIT RATE CENTS PER OZ
    13·1 answer
  • Please help me with this !
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!