1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
2 years ago
7

Susan needs 228 ounces of fruit juice for a party. She is choosing between two brands of juice. She finds the unit rate of each

brand and rounds to the nearest cent. Which statement about the unit rates is true?
Mathematics
1 answer:
Sergio [31]2 years ago
4 0

Answer:

"Brand A costs approximately $0.21 per ounce, and Brand B costs approximately $0.18 per ounce."

In order to find the rounded cost per one item (in this case, per one ounce) Susan needs to divide the total price between the number of units and after that, round the result obtained up to the nearest cent.

Therefore:

Brand A

2.55$/12 ounces= 0.2125 $/ounce

As the third decimal digit, 2, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 1.

The price per unit of brand A after rounding it up is 0.21 $ per ounce

Brand B

1.45$/8 ounces= 0.1812

As the third decimal digit, 1, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 8.

The price per unit of brand B after rounding it up is 0.18 $ per ounce

You might be interested in
Kenya applied for a bank loan. Kenya calculated he would pay $78.00 interest if the rate was 12%. Use the percent equation to fi
Morgarella [4.7K]

78 is 12% of what number

78 is 12% of c 650

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ayden and his children went into a grocery store and where they sell peaches for $0.75 each and mangos for $1.75 each. Ayden has
Zepler [3.9K]

Answer:

he can buy 10 peaches.

Step-by-step explanation:

7 mangoes will be 12.25. so you subtract his original money(20) from 12.25 which gives you 7.75. then divide 7.75 by 0.75(cost of a peach) and your answer will be 10(rounded off).

8 0
2 years ago
The bottom plzz help me
gladu [14]
The answer uses NMF for formatting, which you can find out about in my profile if needed:

the equation is this:
time = {total paid - 35}/{15}

Put in what we know:
time = {95 - 35}/{15}
time = {60}/{15}
time = 4 hours
7 0
3 years ago
4) A rectangle as a length which is twice its width.
Yuki888 [10]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

2 is it's length while in the perinthesis is x for its length plus the width which is doubled, explained by the x.

6 0
2 years ago
Can someone please help me with question 4
bazaltina [42]
Yes what is the four question
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Juan's income y consists of at least $37,500 salary plus 5% commission on all of his sales x. which inequality represents juan's
    7·2 answers
  • The time it takes a brick layer to lay bricks varies directly with the number of bricks. The brick layer's data is shown in the
    12·2 answers
  • PLS HELP ME ASAP FOR 8, 9, 10, and 11!!! (SHOW WORK!!! FOR ALL SHOW WORK!!!!! +LOTS OF POINTS!!
    10·2 answers
  • Describe how you regroup whenyou find 64+43
    14·2 answers
  • Find k if the slope of <br> 4y= -kx - 2 is 4.
    9·1 answer
  • Bill estimates that 20 people will attend the seminar if it does not rain and 12 people will attend if it rains. The weather for
    14·1 answer
  • How did miss Tomlin get 36 out of 30÷6
    6·1 answer
  • If y+g-9+c=69 and y and h equal 420 what is c
    12·2 answers
  • Use the inequalities to describe the shaded area on the grid​
    14·2 answers
  • Which value if x makes this proportional true? 14/20=56/x A.x=62 B.x=70 C.x=80 D.x=100​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!