1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
3 years ago
7

Susan needs 228 ounces of fruit juice for a party. She is choosing between two brands of juice. She finds the unit rate of each

brand and rounds to the nearest cent. Which statement about the unit rates is true?
Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
4 0

Answer:

"Brand A costs approximately $0.21 per ounce, and Brand B costs approximately $0.18 per ounce."

In order to find the rounded cost per one item (in this case, per one ounce) Susan needs to divide the total price between the number of units and after that, round the result obtained up to the nearest cent.

Therefore:

Brand A

2.55$/12 ounces= 0.2125 $/ounce

As the third decimal digit, 2, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 1.

The price per unit of brand A after rounding it up is 0.21 $ per ounce

Brand B

1.45$/8 ounces= 0.1812

As the third decimal digit, 1, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 8.

The price per unit of brand B after rounding it up is 0.18 $ per ounce

You might be interested in
Which fraction has the same value as 2 3<br> 8
Alik [6]

Answer:

The Answer : 19/8 Not sure if I'm correct

7 0
3 years ago
4) BRAINLIEST + 15 + POINTS :)
malfutka [58]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

New equation: y = -3(2y + 3) - 4

Distribute and simplify: y = -6y - 13

Add 6y: 7y = -13

6 0
3 years ago
answer correctly pls! , [40pts and brainliest] Find the volume of a cone with a base radius of 5 cm and a height of 6 cm.
Leya [2.2K]

Answer:

Volume of cone= π r² h/3

22/7x5x5x6/3

157.08

May be the answer is...... Thank you..... ✧༺♥༻✧

4 0
3 years ago
USING YOUR MATH
Eddi Din [679]

Answer:

area = \pi {r}^{2}  \\  =  \frac{22}{7} ( { \frac{22}{2} )}^{2}  \\  = 380 \: sq \: feet

8 0
3 years ago
luna ray has 1 orange pick for every 2 green picks.How manu green picks does luna have if she has 12 total picks
Bess [88]
This is how you do it!

So, There is a ratio of 1:2 for the orange to green.
This means that e can write an equation like this:

Let x be the orange picks

x + 2x = 12
3x = 12
x = 4

This means that there are 4 orange picks, and also 8 green picks

Now we can check that by simplifying the ratio --> 4:8 = 1:2

Therefore, your answer would be 8 green picks

Hope this helped!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A funnel is made up of a partial cone and a cylinder as shown in the figure. The maximum amount of liquid that can be in the fun
    15·2 answers
  • Which shape is a continuous line of equal distance from its center?
    6·1 answer
  • Vanessa made 6 sandwiches for a party and cut them all into fourths. How many 1/4 sandwich pieces did she have?
    13·1 answer
  • Need help again .........
    15·1 answer
  • Gwen has a £5 note and a £2 coin. A litre of cola costs £1.25. Gwen buys as many litre bottles of cola as she can. How much mone
    6·1 answer
  • a box of crackers says that now it contains 15% more. Originally it came with 12 ounces of crackers. how many crackers does the
    15·1 answer
  • X - 4x - 12 = (x __ 2)(x ____ 6)<br> where do the plus and equal sign go
    7·1 answer
  • Mark paid $54.60 to fill his car's gas tank. The gas tank was empty and the cost of gasoline was $3.90 per gallon.
    14·1 answer
  • B) What should be added to –ab + bc + ca to get ab – bc - ca?​
    15·1 answer
  • Please answer this ASAP
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!