1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
11

If 3 bags of chips cost $6.39, what is the unit ratio? Show your work please ^-^

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]3 years ago
5 0

$6.39/3 bags = x dollars/1 bag

x dollars = $6.39/3 bags = $2.13 : 1 bag

You might be interested in
Can someone answer for me please, if you're great at math.
jonny [76]
Assuming that c is the length of AB (as is usually the case in the angle-side notation for triangles):
If sin(35) = 12/c, we can transform by multiplying both sides by c, and dividing both by sin(35) to get
c = 12/sin(35)
Evaluating using a calculator gives 20.92 units.
3 0
3 years ago
Eric has $25 to purchase magazines and to pay for his lunch. Each
faust18 [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The maximum amount Eric can spend on magazines is $25 less the cost of lunch, $15.

The appropriate inequality sign would be less than since he cannot spend more than $25.

Also, the amount he can spend on magazines would be what is left after paying for lunch.

So the correct inequality is 4m - 15 < 25

8 0
2 years ago
Which situation CANNOT be represented by this equation?
aniked [119]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Consider the linear equation below.
densk [106]
4- distributive property

Reason
X(y+u)= xy+xu
Expansion is distributive property


Hope it helps
8 0
1 year ago
What is the range for this set of data? 7, 15, 12<br>A. 3<br>B. 5<br>C. 8<br>D. 12​
UNO [17]

Answer:

8 is your answer

Step-by-step explanation:

Hope this helps sorry if I'm wrong

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find a counterexample to the conjecture: Any number that is divisible by 2 is also divisible by 4
    6·1 answer
  • What is 6/10 simplified
    12·2 answers
  • How how do you how do you estimate 4.23-2.51
    11·2 answers
  • The point (Negative StartFraction StartRoot 2 EndRoot Over 2 EndFraction, StartFraction StartRoot 2 EndRoot Over 2 EndFraction)
    12·2 answers
  • Beth and joe won first place at the local talent show and shared the 50$ price equally they also gave some money to their friend
    6·1 answer
  • Two increased by three equals the quotient of ten and two
    10·1 answer
  • What percent of 22 is 58
    5·1 answer
  • Graph the line with slope 4 and y-intercept -9
    12·1 answer
  • You are going to an amusement park over Spring Break. The cost of admission to enter the park is $30 and the rides are an additi
    11·2 answers
  • Ssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!