The number is -6.67
<em><u>Solution:</u></em>
Let "n" be the number
From given,


Given that,
Five less than 1/5 times a number is the same as the sum of the number and 1/3
Therefore, we get,

Thus the number is -6.67
X/2+1/3=x/3+1/2
x/2=x/3+1/2-1/3
x/2 - x/3 = 3/6 - 2/6
x/2 - x/3 = 1/6
3x/6 - 2x/6 = 1/6
x/6 = 1/6
x = 1/6 * 6
x = 1
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:33mph
Step-by-step explanation:
the speed decrease by 40%
Therefore, (100-40)%*55miles/h
60%*55
0.6*55
33mph