1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amiraneli [1.4K]
3 years ago
11

If five notebooks cost $5.25, how much would three notebooks cost? Show your work

Mathematics
2 answers:
nignag [31]3 years ago
6 0
Easy just do )5.25 +$5.25+$5.25 witch equals $15.75 YAY
Wewaii [24]3 years ago
4 0
The answer is 3.15 because if u divide 5.25 by 5 it equals 1.05 then u will multiply 1.05 x 3= 3.15
You might be interested in
Ms. Thompson is baking bread. The recipe calls for 6.5 cups of flour. She has already put in 2 cups.
Sladkaya [172]

Answer:

4.5 cups flour

Step-by-step explanation:

6.5 - 2 = 4.5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 - 3x = 3 ( 3- x ) - 2<br><br> Please help &amp; show how you got to the answer
Leokris [45]
Step 1: Simplify both sides of the equation.
7−3x=3(3−x)−2
7+−3x=(3)(3)+(3)(−x)+−2(Distribute)
7+−3x=9+−3x+−2
−3x+7=(−3x)+(9+−2)(Combine Like Terms)
−3x+7=−3x+7
−3x+7=−3x+7
Step 2: Add 3x to both sides.
−3x+7+3x=−3x+7+3x
7=7
Step 3: Subtract 7 from both sides.
7−7=7−7
0=0
So all real numbers
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A cube has side lengths of 3.5 mm. What is the surface area of the cube? Enter your answer in the box.
Angelina_Jolie [31]
You find the area of one side of the cube which is 12.25 mm and multiply it by the number of side which is 6. and the answer is 73.5 mm

3 0
4 years ago
Sketch seven points. Then, connect the points to form a closed plane figure. What kind of polygon did you draw?
weqwewe [10]

It’s a heptagon, which has seven points.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help asap plzzzz both answers if u can
Tcecarenko [31]

Answer:

where is the question

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate of traveling 392 miles in 7 hours?
    8·1 answer
  • Please help me don’t skip!
    11·1 answer
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • two cards are chosen at random from a deck of 52 playing cards. what is the probability that they are both aces?
    15·1 answer
  • A rectangular building is surrounded by a rectangular parking lot. The width of the building is w, and the length is twice the w
    9·1 answer
  • if i drive 118.3 miles and my cars miles to gallon is 26.8 how many times would i have to fill up my tank?
    15·2 answers
  • You and your friends bought some movie tickets. Each movie ticket cost $6.32 per person. You also spent $14.00 on popcorn. If yo
    10·2 answers
  • F(x) =2x-6 and g(x) = 7x +7.
    9·1 answer
  • NEEP HELP ASAP! Will give 17 points! Math Question???
    15·2 answers
  • What decimal is equivalent to 8/40?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!