Answer:
%30 off is the better price
Step-by-step explanation:
firstly we know that 2 - 12 is equal to 10 so that is $10.00 there from that coupon
to find out the second value, we first devide by the total amount (%100 in this case)
<em>12 / 100 = 10.12</em>
then we multiply by the partial amount (%30)
<em>0.12 * 30 = 3.6</em>
convert that into a dollar amount and we get the total discount in dollars
<em>3.60 = $3.60</em>
AND
<em>$3.60 > $2.00</em>
<em />
hope this helps ya, take care mate :D
Answer
Find out the how much does one apple cost .
To prove
Let us assume that the number of bananas be x .
Let us assume that the number of apples be y .
As given
At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .
Than the equation becomes
2x + y = 1.16
one banana and one apple cost $0.71.
Than the equation becomes
x + y = 0.71
Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16
2x - x + y - y = 1.16 - 0.71
x = 0.45
Put in the equation x + y = 0.71
0.45 + y = 0.71
y = 0.71 - 0.45
y = $0.26
Therefore the cost of the one apple is $0.26 .
Answer:
8cm
Step-by-step explanation:
What if this !? Tricky answer : explanation