1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
14

Limit definition for slope of the graph, equation of tangent line point for f(x)=2x^2 at x=(-1)

Mathematics
1 answer:
Tems11 [23]3 years ago
6 0

The slope of the tangent line to f at x=-1 is given by the derivative of f at that point:

f'(-1)=\displaystyle\lim_{x\to-1}\frac{f(x)-f(-1)}{x-(-1)}=\lim_{x\to-1}\frac{2x^2-2}{x+1}

Factorize the numerator:

2x^2-2=2(x^2-1)=2(x-1)(x+1)

We have x approaching -1; in particular, this means x\neq-1, so that

\dfrac{2x^2-2}{x+1}=\dfrac{2(x-1)(x+1)}{x+1}=2(x-1)

Then

f'(-1)=\displaystyle\lim_{x\to-1}\frac{2x^2-2}{x+1}=\lim_{x\to-1}2(x-1)=2(-1-1)=-4

and the tangent line's equation is

y-f(-1)=f'(-1)(x-(-1))\implies y-4x-2

You might be interested in
How many pints are needed for 2 3/4 pots of soup?
Likurg_2 [28]

Answer:

1.38

Step-by-step explanation:

2 cups is one pint so if 3/4 is .38 then you would put it together to get 1.38

8 0
3 years ago
Evaluate the expression.<br><br> (1.5)2(1.5)<br> −2⋅(1.5)4
aleksklad [387]
Is this (1.5)2(1.5) / -2(1.5)4?  or is it (1.5)2(1.5) - 2(1.5)4?

First option:
4.5/-12 = -0.375

Second option
4.5-12 = -7.5
8 0
3 years ago
What is the area PLEASE HELP!! :/
UkoKoshka [18]

Answer:

15 square meters

Step-by-step explanation:

when it says find the area you have to add all the lengths together

4 0
2 years ago
A basketball court is a rectangle. If a court measures 60 feet by 40 feet, what is the length of the diagonal from one corner of
alexdok [17]
Pythagorean theorem: a²+b²=c²
Where c = length of the hypotenuse (diagonal of a triangle)

60²+40²=c²
3600+1600=c²
5200=c²
c=√5200
c ≈ 72.11 ft
3 0
3 years ago
A music school offers its students 8 different classes each semester. 4 of the classes are in music theory, 3 of the classes are
Bond [772]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I have 3 math questions please help 30 points c:
    6·1 answer
  • How do you use the product rule to find the derivative of y=x2⋅sin(x)y=x^2*sin(x) ?
    8·1 answer
  • The expression (x+3)(x+5) is equivalent to?
    12·1 answer
  • How do you solve #18?
    7·2 answers
  • Solve for y given that this is a right triangle. Simplify answers completely. No decimals.
    11·1 answer
  • A roast beef sandwich costs $6.75. A customer buys multiple roast beef sandwiches. Write an equation that represents the situati
    12·1 answer
  • Solve for x.<br> x/3 + 2=16
    13·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED THIS DONE ASAP NO LINKS !!!
    9·2 answers
  • Pls help me <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=49%20%3D%20%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20" id="TexFormula1" title="49 = {x}^{2} " al
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!