About 10 to 12 students did not finish
Hello,
The rate of change is the slope (rise/run, y/x). To find that, we use the equation (y2-y1) over (x2-x1). It means take the second "y" and subtract it from the first "y" and the same to "x". If I plug in the numbers, it would be (3-6) over (5-4), and after you subtract, the answer simplifies to: -3/ 1 which is -3. Yay! We got the slope (rate of change) done.
Now let's find the y-intercept by using the formula of point-slope form,
y-y1= m (slope) (x-x1). This is saying you "y" is subtracted from the first
"y" of the points which equals the slope (m) times the quantity of "x" subtracted by the first "x" of the points.
Let's plug the numbers in: y-6 = -3 (x-4). Let's distribute -3 to the parenthesis, and after that it should simplify to: y-6 = -3x + 12. To get "y" by itself, add 6 to both sides: y = -3x +18. We have finally found the slope-intercept equation for those two points (4,6) and (5,3). To then find the y-intercept in this equation, it would be the 18, because -3 is the slope, so that makes 18 the y-intercept.
In conclusion, the rate of change is -3 and the y-intercept is 18.
I hope this helps!
May
Answer:
x=1, y= -2
Step-by-step explanation:
Please see the attached pictures for full solution.
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>