1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
3 years ago
14

Write the equation of the line parallel to the given line and passing through the given point.

Mathematics
1 answer:
Bad White [126]3 years ago
5 0

Answer:

  a)  y = 2x +4

  b)  y = 1/2x +4

  c)  y = -2x +11

Step-by-step explanation:

The given equations are in slope-intercept for, so we can read the slope directly from the equation. It is the x-coefficient.

We can then write an equation of a parallel line using the point-slope form of the equation of a line:

  y -k = m(x -h) . . . . for a line with slope m through point (h, k)

If you like, you can rearrange this to "slope-intercept" form. Add k and simplify.

  y = mx +(k -mh)

__

a) m = 2, (h, k) = (3, 10)

  y = 2x +(10 -2·3)

  y = 2x +4

__

b) m = 1/2, (h, k) = (0, 4)

  y = 1/2x +(4 -(1/2)·0)

  y = 1/2x +4

__

c) m = -2, (h, k) = (4, 3)

  y = -2x +(3 -(-2)(4))

  y = -2x +11

You might be interested in
A translation is applied to the square formed by the points A(−3, −4) , B(−3, 5) , C(6, 5) , and D(6, −4) . The image is the squ
likoan [24]
All of the x values are the same so it is not moving left or right.
The y values are changing by being 2 less than the original. 
If you subtract 2 from each y value you get the new set of ordered pairs.
It is moving 2 units down 
Letter A
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You spent 1/5 of your birthday money on 2 video games. If each video game cost the same amount, what fraction of your birthday m
Elza [17]

Answer:

  • 1/10

Step-by-step explanation:

Let total money be m

Then, the money spent on 2 video games is 1/5m

<u>Each game costs:</u>

  • 1/5m ÷ 2 =
  • 1/10m

So each video game costs 1/10 of birthday money

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
Extension question (provide a full explanation of your method(s):
Volgvan

Answer:

Ann has little chance to win if she is presented with 4 counters.

Ann can always win from a pile of 6 counters.

(both are explained below)

Step-by-step explanation:

If Ann  is presented with 4 counters, and

1. if she takes out 3, she will lose since the opponent will  pull out 1 and the last one.

2. if she takes 2 her opponent will take out 1 and she can't pull out the last 1 since her opponents last move was to pull out 1  counter so she will lose.

3. If she takes out 1 and her opponent takes out 3 in the next move she loses.

but if instead of 3 her opponent takes out 2 and in the last move Ann takes out the last 1  then she will win.

So, If Ann is presented with 4 counters she has little chance to win provided in the move just before, her opponent didn't move 1 counter.

Now,

if there is 6 counters to Ann, and

1., if Ben's  previous move was 1 then Ann can win if she takes out 3 or 2.

If she takes out 3 Ben can take out 1 or 2 and in the last move she will take out 2 or 1 (respectively) and winning the game.

If she takes out 2 Ben can  take out 1 or 3 and in the last move Ann wins by pulling out 3 or 1 respectively.

2. if Ben's  previous move was 2 then Ann can win if she takes out 1 or 3.

If she takes out 1 Ben can take out 2 or 3 and in the last move she will take out 3 or 2(respectively) and winning the game.

If she takes out 3 Ben can  take out 1 or 2 and in the last move Ann wins by pulling out 2 or 1 respectively.

2. if Ben's  previous move was 3 then Ann can win if she takes out 1 or 2.

If she takes out 1 Ben can take out 2 or 3 and in the last move she will take out 3 or 2(respectively) and winning the game.

If she takes out 2 Ben can  take out 1 or 3 and in the last move Ann wins by pulling out 3 or 1 respectively.

 

 

7 0
4 years ago
Solve the inequality <br> -5(3m-2)&gt;30
Ne4ueva [31]

Answer:

m <  −4/3


Step-by-step explanation:

−5(3m−2)>30


Simplify both sides of the inequality.


−15m+10>30


Subtract 10 from both sides.


−15m+10−10>30−10


−15m>20


Divide both sides by -15.


−15m/−15  >  20/−15


m<−4/3



4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suzy was adding numbers on a number line. She started at –2 and then she added –3. She wrote that her answer was +5.
    6·2 answers
  • Which graph represents y=x-2
    6·2 answers
  • Aleah's rectangular garden borders a wall. She buys 80 m of fencing. What are the dimensions of the garden that will maximize it
    7·1 answer
  • Jennie works for a cell phone company. She earns 250
    7·1 answer
  • Nyla writes 1/4 of a page and 1/8 of a minute. how much time does it take her to write a full page ? answer
    8·1 answer
  • Solve for b: <br> b + c = d
    13·1 answer
  • The table below shows the numbers of tickets sold at a movie theater on Friday.
    6·1 answer
  • Which of the following statements demonstrates unit rate?
    9·1 answer
  • A scoop used to measure
    13·1 answer
  • What is the value of the expression?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!