1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
3 years ago
13

Please help me 50 points.

Mathematics
2 answers:
Vinvika [58]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

48 inches it is in real life the scale drawing will be one inch

kolezko [41]3 years ago
3 0
First we have to convert 60 feet to inches.  since there are 12 inches in a foot we will multiply by 12
60×12=720
since the real thing is 720 inches and the scale drawing is 15 inches we can make a ratio
720:15
then simpliy
48:1
would be your answer.  It means that for every 48 inches it is in real life the scale drawing will be one inch

You might be interested in
A class at Middlebury school collected date on the types of movies students prefer. Complete each statement using the table.
likoan [24]

Based on the information of the table, you have:

1. The ratio is 105/150. By simplifying you get for the ratio 7/10.

2. The students that prefer action movies are 75+90 = 165 and the total numbe of students is 180+240 = 420. Then, the fraction of students who prefer action movies is:

165/420 = 11/28

3. The fraction of seventh graders students that prefer action movies is:

75/180 = 5/12

4. The percent of student that prefer comedy is:

105 + 150 = 255 total student that prefer comedy

420 total number of students

the fraction is:

(x/100)420 = 255

solve for x:

x = 255(100/420)

x = 60.71

the percent of students is 60.71%

5. The percent of eighth graders student who prefer action moveis is:

(x/100)240 = 90

x = 90(100/240)

x = 37.5

the percent of students is 37.5%

6. To determine which from the given grades has the greatest percent of student that prefer action movies, calculate the percent of student in seventh-grade:

(x/100)180 = 75

x = 75(100/180)

x = 41.66

the percent of student is 41.66%

then, seventh grade has the greatest percent of student that prefer action movies.

4 0
8 months ago
Lorenas backpack has a mass of 10000 grams what is the mass of Lorenas backpack in kilograms
Travka [436]
Lorenas backpack is has the mass of 10000 grams so in kilograms the mass of Lorenas backpack in kilograms would simply be 10 kilograms
8 0
2 years ago
?
ExtremeBDS [4]

Answer:

C) Area of Triangle is 102 Square Units

3 0
2 years ago
(Giving Branliest)
bekas [8.4K]

Hey there! I'm happy to help!

28(5280)=147840 feet per hour.

There are 60 minutes in an hour. To find out how many feet Bolt runs in a second we divide by 60.

147840/60=2464

And we divide by sixty again to get to seconds.

2464/60=41 1/15 feet per second.

Have a wonderful day! :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cary sets up a checking account with an initial balance of $27,700, and the rent for her
jek_recluse [69]

Answer:

$1,650

Step-by-step explanation:

First, we need to find how much she paid the whole year. 27,700-x=7900. If we subtract 7900 from each side and add x to each side, we get 19,800=x. Therefore, she paid $19,800 in rent the whole year. Since there are 12 months in a year, and each month she paid the same, she paid $1,650 in rent each year, for 19800/12=1650

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is now the length in meters?
    13·2 answers
  • Fill in the blank with the correct number.
    11·2 answers
  • Which equation has no solution?
    6·2 answers
  • In the next olympics the united states can enter four athletes in the divivng competition. how many different teams of four dive
    12·1 answer
  • Turn 14.6% into a decimal
    8·2 answers
  • Whats the correct answer
    10·2 answers
  • Subtraction (must show work) 1. d - 27 = 45 2. h - 114 = 28
    10·1 answer
  • Please help me out people
    6·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • Solve the inequality.<br> 4x + 3 &lt; 7 or 3x – 8 &gt; 7<br> -<br> x &lt; [?] or x &gt; [
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!