1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
3 years ago
14

A batch of cookies calls for 34 cup of flour. You want to make 12 of a batch.

Mathematics
1 answer:
Readme [11.4K]3 years ago
3 0

Hey there

the answer is

(1/2)(3/4) = (3/8) of a cup

thank you

        OFFICIALLYSAVAGE2003


You might be interested in
Which statement about this equation is true?
Viktor [21]
The equation has no solution because:

5(n+10)=5n+10n
5n+10n=5n+10n
I subtract 5n from both sides
10n=10n
Only one side is supposed to have the variable which is n, so the equation has no solution.
4 0
3 years ago
ABCD is a rectangle. What is the value of x?
ankoles [38]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Use the pythagorean theorem

a² + b² = c²

a² + 63² = 65²

a² + 3969 = 4225

a² = 256

a = 16

x = 16 meters

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find an equivalent ratio.<br>7:13​
Sliva [168]

Answer:

7/20

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!! Select the correct answer??
VladimirAG [237]
The quotient is : 5x-12+(25)/(x+3)

The remainder is : 25 
5 0
4 years ago
???????????????????????????????????????????
shusha [124]
For question 1, just plug in -2 as <em>h.

</em>-2(-2)^2-(-2)+2
<em>
</em>You would get...

h(-2)=-4
<em>
</em>Hope this helped! <em>-4, or option 1, is correct!</em><em>
</em>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2a + 6 = 6<br> 2a =<br> Subtract 6 from both sides<br> Divide both sides by 2
    12·1 answer
  • (a) if each of them tells 1 person, and then everybody tells exactly 1 other person, and so on, how long will it take until all
    8·1 answer
  • The figure shows a carpeted room. How many square feet of the room are carpeted?
    8·2 answers
  • You work 20 hours a week at a store in our $8.50 per hour. At another job you earn $8.00 per hour and can work as many hours as
    15·2 answers
  • Find the unit rate for the situation: Corrin has twin boys. She buys a box ot
    5·1 answer
  • HELP QUICK... I NEED THIS FOR MATH
    7·2 answers
  • Help
    5·1 answer
  • Is 4+(3×y) equivalent to (4+3)×y
    9·1 answer
  • 7 less than the square of a number.
    8·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (- 5, 1) and (2, 0) . Put your answer in fully reduced slope inter
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!