1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
7

Stefan sells Jin a bicycle for $114 a for $18. The total cost for Jin is 120% of what Stefan spent or to buy the bike and helmet

. How much did Stefan spend originally to but a bike and helmet. How much money did he make by selling the bicycle and helmet to jin ?
Mathematics
2 answers:
11Alexandr11 [23.1K]3 years ago
7 0

Answer:

A company plans to sell bicycle helmets for $26 each. The company's business manager estimates that the cost, y, of making x helmets is a quadratic function with a  y-intercept of 8,400 and a vertex of (500, 15,900).

B

How many helmets must the company make and sell to break even?

600

How much will it cost the company to make 600 helmets?

15,600

Step-by-step explanation:

Andreas93 [3]3 years ago
5 0

The selling cost for Stefan bicycle = $114 and

the selling cost of a helmet = $18.

The total cost for Jin is 120% of the money spent.

Let us assume purchasing cost of a bicycle = $x.

Purchasing cost of a halmet = $y.

<u>For bicycle </u>

120% of x is $114  

=>  1.20 × x = 114

Dividing both sides by 1.20, we get

x=$95.

<u>For helmet.</u>

120% of y is $18.

=> 1.20 × y = 18.

Dividing both sides by 1.20, we get

y = $15.

<h3>Therefore, Stefan spent originally to buy a bike $95 and $15 to buy a helmet.</h3>

$114 - 95 = $19

$18 - 15 = $3.

<h3>Therefore, he made $19 by selling the bicycle and $3 by selling the helmet to Jin.</h3>

You might be interested in
HELPP! FIRST ONE WHO ANSWERS GETS BRAINLIEST
a_sh-v [17]

Answer:

Alina will get $54

Step-by-step explanation:

132/11 = 12

12x4.5 = 54

7 0
3 years ago
Write the formula for a function d(x) that describes the distance between the point P and a point (x,y) on the line. You final a
vlabodo [156]

Answer:

d(x) = √[(x - 2)² + (3x - 1)²]

Step-by-step explanation:

The distance between two points with coordinates (x₁, y₁) and (x₂, y₂) is given as

d = √[(x₂ - x₁)² + (y₂ - y₁)²]

So, the distance between point (2,0) and a point (x,y)

d = √[(x - 2)² + (y - 0)²]

d = √[(x - 2)² + (y)²]

But the point (x,y) is on the line y = 3x - 1

We can substitute for y in the distance between points equation.

d(x) = √[(x - 2)² + (3x - 1)²]

QED!

6 0
3 years ago
Rectangle ABCD has vertices A(–6, –2), B(–3, –2),
Tatiana [17]

Answer:

A. T–4, 3(x, y)

Step-by-step explanation:

We are given that the transformation changes the rectangle ABCD to the rectangle A'B'C'D'.

The changes in the co-ordinates are given by,

A = (-6,-2) = (-6,-2) + (-4,3) = (-10,1)

B = (-3,-2) =  (-3,-2) + (-4,3) = (-7,-1)

C = (-3,-6) = (-3,-6) + (-4,3) = (-7,-3)

D = (-6,-6) = (-6,-6) + (-4,3) = (-10,-3)

So, we see that the rectangle ABCD is transformed by the co-ordinates (-4,3).

That is, it is translated 4 units to the left and 3 units upwards.

Thus, option A is correct.

3 0
3 years ago
5x6-1+3=28 brackets or braces should be added
Artyom0805 [142]
5 · (6 - 1) + 3
= 5·5 + 3
= 25 + 3
= 28
7 0
3 years ago
For how many hours of work will jose's total summer pay be less than $260
iren [92.7K]
I really don't understand your question that you asked 3 WEEKS ago.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • Compare how you would model And récord finding the sum And difference of two rocks weighing 2/8 pound And 3/8 pound .
    10·1 answer
  • Is -7.8 an irrational number
    15·2 answers
  • Pls answer this and I will mark it has brainlist
    11·1 answer
  • What is the distance between the points (-1,2) and (2,3).
    7·1 answer
  • The area of circle Z is 64 it? What is the value of r ?
    9·2 answers
  • Hello! It would help a lot if I had assistance with this question:
    12·2 answers
  • This is geometry can someone help me?
    6·1 answer
  • Your Aunt Lina wants to be fair and wants you to buy an equal amount of hamburgers as turkey burgers for everyone at the family
    13·1 answer
  • Write the equation of a line that is parallel to y=1/2x+4 and goes thru the point(-3,4)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!