1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
3 years ago
10

You are feeding your dog Mick’s Dog Food. It costs $12.95 for a 30-pound bag. You feed a very large dog 3.5 cups of food per day

, and each cup weighs 3.5 ounces. SHOW ALL YOUR WORK!
A. What is the cost per pound? 1 pound cost = $12.95 / 30 = 43.16 cents
B. How many ounces are there in a bag? 30 x 16 = 480 ounces
C. What is the cost per ounce?
D. How many ounces of dog food does the dog eat per day?
E. How many days will the bag last?
F. What is the cost per day?
Mathematics
1 answer:
vazorg [7]3 years ago
4 0

Answer:

A. $0.43

B. 480 ounces

C. $0.03

D. 12.25 ounces

E. 39 days (39.18 days)

F. $0.37

Step-by-step explanation:

A.

30 pounds cost 12.95, so 1 pound would cost 12.95 divided by 30.

\frac{12.95}{30}=0.43

1 pound cost $0.43

B.

There are 16 ounces in 1 pound. So the bag, which weights 30 pounds, would have 16 multiplied by 30 ounces.

16*30 =480

The bag has 480 ounces

C.

since 480 ounce cost 12.95, to get each ounce cost, we need to divide 12.95 by 480:

\frac{12.95}{480}=0.03

Each ounce cost about $0.03

D.

The dog eats 3.5 cups per day with each cup weighing in at 3.5 ounces. So the dog eats 3.5 * 3.5 = 12.25 ounces

the dog eats 12.25 ounces of dog food each day

E.

Since there are 480 ounces in total in the bag and dog eats 12.25 ounces per day, to get the number of days it will take the bag to empty, we need to divide 480 by 12.25:

\frac{480}{12.25}=39.18

The bag would last a little more than 39 days

F.

We figured the cost per ounce to be $0.03 and dog eats 12.25 ounces per day. To get cost per day, we need to multiply these 2 numbers:

0.03*12.25=0.37

The cost per day is $0.37

You might be interested in
Solve the system of equations.
natali 33 [55]
Its the first one (4,1)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
can sumone just do number 17 for me thats it, ill give brainlist if correct and plz dont spam me or perposly answer knowing you
rusak2 [61]

Answer: For 17 is x=24

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
You want to invite 48
mafiozo [28]

Answer:

4 packs of invitations and 2 packs of napkins.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
MATH TEST PLEASE HELP
DIA [1.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

d

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the sum or difference.<br> 10/2x - 3/2x
mr Goodwill [35]

Answer:

7/2x

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the next number?<br> 2, 7, 26, 101, 400, ?
    7·2 answers
  • What is the least common multiple of 70, 60, and 50?
    7·2 answers
  • Can someone help write a rule for 3+4?
    10·1 answer
  • 77,098 rounded to the nearest thousand
    9·2 answers
  • Determine which of the following are functions. Select all that apply. A 2-column table with 5 rows. Column 1 is labeled x with
    8·2 answers
  • Is 1+1=2? :/ hows life
    8·2 answers
  • Home skool or reg skool (whatever that is considered nowadays)
    9·2 answers
  • Maria has 37 pieces of fruit to make fruit baskets as gifts for her 5 teachers.
    15·1 answer
  • How many solutions does the equation 2(3x – 1) = 6x – 2 have?
    5·1 answer
  • Can you help me please I’ll give brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!