1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanya [424]
3 years ago
10

3(8⋅7−45)+5(6⋅4−1) Just checking to see if it is right

Mathematics
2 answers:
AveGali [126]3 years ago
6 0

Answer: 148

Step-by-step explanation:

tino4ka555 [31]3 years ago
4 0

Answer:

3(8⋅7−45)+5(6⋅4−1) = 148

You might be interested in
Help please. I need this in a few minutes
Ghella [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the unit rate for 400 in 8 hours? Please help.
laila [671]
I think the answer is: 1/50
7 0
3 years ago
This is Math 3. I am confused because of the -2
zhuklara [117]

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

for the work I use a website called symbolab.com and it does all the work and everything for you!

6 0
3 years ago
A ball of radius 11 has a round hole of radius 5
inn [45]

Answer:

3,847.40376

Step-by-step explanation:

Volume of a sphere=

4/3π(11)³=5,575.27976

Volume of a cylinder=

π(5)²(22)=1,727.876

Total volume=

5,575.27976-1,727.876=3,847.40376

3 0
3 years ago
I've already posted this but no one was able to help, please do so, I am timed on this
Daniel [21]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jacob is buying new tires for his car. They normally are $170 each, and he needs to replace all 4. Which option saves him the mo
    11·1 answer
  • One eighth of forty eight
    12·2 answers
  • What type of triangle has three angles whose measure are less than 90°?
    6·2 answers
  • kevin borrowed $32,500 to purchase a new car. If the rate on the loan is 6% compounded annually, how much will he pay in total o
    11·1 answer
  • Number of assistant is categorical or numerical
    10·1 answer
  • A bakery sells 25rolls for every 35 loaves of bread. At this rate, how many will be sold for every 7 rolls of bread?
    10·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • Which function is equivalent to f(x) = -4(x + 7) – 6?
    6·1 answer
  • On Saturday, Smoothie Central made $1300 in sales. On Sunday, they made $900 in sales. What is the percent of change from Saturd
    9·2 answers
  • Help please!!! I really don’t know how to do this!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!