1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
4 years ago
6

bruce rents snowmobiles to tourists. he charged $135 for 4 hours and $202.50 for 6 hours. what is the hourly rate bruce charges

to rent a snowmobile?
Mathematics
1 answer:
timurjin [86]4 years ago
6 0

Answer:$33.75

Step-by-step explanation: Divide the price by the amount of hours

You might be interested in
The mold for a cone has diameter of 4 inches and is 6 inches tall what is the volume of the cone mold to the nearest tenth
Nesterboy [21]
The formula for the volume of a cone is
v = ( 1 / 3) h pi r^2
where h is the height of the cone
pi is 3.1416
r is the radius of the cone

since diameter is given
D = 2r
r = D/2 = 4/2 = 2 in

substitute the given
V = (1/3) (6) (3.1416) (2^2)
V = 25.1 cubic in
6 0
3 years ago
Finding Distance in the Coordinate Plane!
Aleonysh [2.5K]
It is B. the differences are added together

7 0
4 years ago
What is the answer to 3k=−2(7+2k)
laiz [17]
I think k equals negative 2, or -2.<span>
</span>
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Mike made four of his truck payments late and was fined four late fees. If each late fee was $10, how much did he pay in late fe
labwork [276]

Answer:

$40, how I got this is I took $10 * 4 late fees and there is your $40

6 0
3 years ago
Solve for (y)(x)<br> x-y=1<br> 1/2x+y=5
TEA [102]
Using addition

x-y+1/2x+y=1+5
x+1/2x+0y=6
3/2x=6
\frac{3}{2}x=6
3x=12
x=4

Using the value of x
x-y=1
4-y=1
y=3

With x as 4 and y as 3, their product is 12
And can be written as (4,3)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 4/7, 3/7 , and5/7 put into least in greatest
    15·1 answer
  • What is the square root of 116
    13·2 answers
  • (b) A TCL 6 series 2018 Roku TV can be purchased from the manufacturer for $830. A certain online retailer has a standard markup
    15·2 answers
  • Which pair of ratios form a proportion?a. 9/23 and 27/46 b. 11/6 and 44/36 c. 13/4 and 65/24 d. 19/14 and 57/42
    9·1 answer
  • 10 ft
    10·1 answer
  • If you make 200$ in 8hours, what is your hourly rate of pay
    13·2 answers
  • Round 9,526,789 to the nearest hundred thousand​
    6·1 answer
  • Provide two examples of real world combinations, one in which repetition isn't allowed and one in which repetition is.
    12·1 answer
  • Please answer no links or repo and no random stuff thanks. no robots please.
    14·1 answer
  • Can someone help me please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!