1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cluponka [151]
3 years ago
11

Evaluate the equation y = abx when a = 2, b = 1/2, and x = 3. Make into a fraction.

Mathematics
1 answer:
topjm [15]3 years ago
4 0
Abx=2*1/2*3=6/2=3

Hope this helps!
You might be interested in
What happens to the volume of a cone when the radius is doubled ?
jarptica [38.1K]
It is multiplied by to because the raidouis is double.
4 0
3 years ago
Sandra went for pizza with friends. She ordered a slice of pizza with a side salad for $9.50. The tax was 6.2%.
Anvisha [2.4K]

The total amount of money Sandra paid for a slice of pizza with a side salad including tax is $10.089

<h3>How to find total price including tax</h3>

  • Price of slice of pizza with a side salad = $9.50
  • Tax = 6.2%

Total amount Sandra paid = Price of slice of pizza with a side salad + (Tax × Price of slice of pizza with a side salad)

= 9.50 + (6.2% × 9.50)

= 9.50 + (0.062 × 9.50)

= 9.50 + 0.589

= $10.089

Therefore, the total amount Sandra paid is $10.089

Learn more about percentage:

brainly.com/question/843074

3 0
2 years ago
What is the location of the point on the number line that is of the way from
Sidana [21]

Answer:

c i think

Step-by-step explanation:

not sure

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ratio would help find the distance the person is from the flag pole ¨X¨ if the angle is elevation of 30 degrees.
WINSTONCH [101]

Answer:

There are three major trignometric ratios in mathematics and they are:

sine(sin), cosine(cos) and tangent(tan). A popular acronym is used in recalling the formula for each ratio and it is: SOH-CAH-TOA.

Sine(x) = Opp/Hyp

Cosine(x) = Adj/Hyp

Tangent(x) = Opp/Adj

Now, the Hyp is the hypothenus of the triangle and it is the side opposite to angle 90. The opposite and adjacent is kind of relative depending on the angle been considered. For this case, we are considering angle 30 which the opposite side is 60 and the remaining side becomes the adjacent

Step-by-step explanation:

tan 30 = 60/x

5 0
2 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me. I'm not very good at math
    8·1 answer
  • Simplify the expression.
    11·1 answer
  • A jar contains 100 tickets for a drawing. Among those tickets are 7 winning tickets. What are the odds in favor of winning?
    11·2 answers
  • A mother gives her son 2 drops of medicine for every 10kg of body weight how much drops does he need if he weighs 22.8kg
    15·1 answer
  • Find the solution of y = -x - 3 for x = -2.
    9·1 answer
  • .
    7·1 answer
  • In APQR, PQ- QR. If map
    12·1 answer
  • Write the decimal as a fraction in simplest form.​
    15·1 answer
  • Jose purchased carpet to cover the floor of a rectangular room that has an area of 96 ft^2. The width of the room, he is carpeti
    15·1 answer
  • The math question is in the photo!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!