1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
3 years ago
5

write an equation in slope-intercept form of the line whose y-intercept is -3 and the line is perpendicular line whose equation

is 3x-2y=9 what is the slope intercept form?
Mathematics
1 answer:
Artemon [7]3 years ago
8 0

first you need to find the slope of he current equation by changing it to y=mx+b

3x-2y=9  subtract 3x from both sides

-2y=-3x+9  divide both sides by -2

y+3/2x-9/2  Your slope of the existing is 3/2 or 1 1/2

a perpendicular line has the opposite reciprocal slope so 3/2 would be -2/3

-3 is your y intercept. now you can make your equation

y=-2/3x-3

You might be interested in
Solve for x.<br> 3.3x = 29.04<br> es<br> A)<br> 8.0<br> B)<br> 8.2<br> .<br> 8.6<br> D)<br> 8.8
LenKa [72]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

I just used an algebra calculator

5 0
3 years ago
Will give brainliest no files plz
MAVERICK [17]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME I GIVE BRAINLIEST
mariarad [96]

Decimal Form: 11.5

Fraction Form: 11 1/2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you help me get this answer
scoundrel [369]

Answer:

y = f(x-1) - 3

is the correct function

3 0
2 years ago
The cost of 7 books was $154.40. How much does each book cost?
Simora [160]

Answer:

22.057

Round to 22

154.4/7 = 22.057

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 132,463,217 to the nearest hundred million<br><br> first person is brainliest
    10·1 answer
  • Helppp! Please! thank you!!!!!!
    6·1 answer
  • Help me please i neeeeeeeeed to get this right
    9·2 answers
  • Is 786 closer to 700 or 800?how do you know
    7·1 answer
  • Devon owns a house cleaning company and has to give price quotes to potential customers. He figures out his price by assuming a
    5·2 answers
  • A yogurt costs thirty five pence. How many yogurts can be bought for three pounds?
    8·1 answer
  • 90.5 round to the nearest one
    8·2 answers
  • What is the area of a circle with a radius of 42 in use 3.14 for pi
    11·2 answers
  • Can anybody help me please
    13·1 answer
  • PLS HELP , I GOT ONLY ONE RIGHT AND THE REST ARE WRONG. I dont know what to do anymore pls help , its due todayyy plsjnn
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!