1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
3 years ago
6

Which one of these are a inequality

Mathematics
1 answer:
Gala2k [10]3 years ago
5 0
What # are you talking about

You might be interested in
Se quieren llenar 100 botellas de agua con una capacidad de 1/4lt ¿cuantos litros de agua son necesarias?
Mrac [35]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Because 100 25+25+25+25 or 25/1/4

7 0
2 years ago
Please help!! will give brainliest! show how you did it
amid [387]

Answer:

5

Step-by-step explanation: since i helped can i have brainlist please :D    

8 0
3 years ago
Laura is baking a cake. The recipe says that she has to mix 64 grams of chocolate powder to the flour. Laura knows that 1 cup of
pickupchik [31]
The answer is <span>She went over by one over six of a cup
</span>
<span>1 cup of that particular chocolate powder has a mass of 128 grams: 1c = 128g

</span><span>64 grams of chocolate powder is x cups.
1c = 128g
x = 64g

1c : 128 g = x : 64g
x = </span>1c : 128 g * 64 g
x = 0.5 c
64 grams of chocolate powder is 0.5 cups = 1/2 cups

<span>She added two over three of a cup of chocolate powder: 2/3 cups

She need to add 1/2 cups: 1/2 = 3/6 cups
She added 2/3 cups: 2/3 = 4/6 cups

So she added 4/6 - 3/6 = 1/6 cups more.
</span>
5 0
3 years ago
What is a pair of fractions as a pair of fractions with a common denominator of 1/3 and 3/4
scoundrel [369]
4/12 for 1/3 and 9/12 for 3/4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area if the figure using 3.14
Veronika [31]
The area of the square is 9, the area of all the semi circles added together is 15.7, when you add them together you get 24.7
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Y = 2x - 2 , y = 2x + 9 . what's the solution ?
    13·2 answers
  • If a yield sign is a regular polygon what is the measure of each angle
    12·2 answers
  • Pls help i really am confused :/
    7·1 answer
  • Please help for 50 points...
    10·2 answers
  • The Perez family is driving to visit relatives the trip is 184 miles and they have driven 48 miles how many more miles do they n
    12·1 answer
  • What is -1/9 + 2/9? thanks
    7·2 answers
  • 1/3m = 12 - m solve for m<br> p.s im bad at math lol
    12·1 answer
  • (3^5 x 3^7) = 3^35 is this true
    7·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Hey pls help !!! worth 25 points
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!