1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
3 years ago
12

3^2 multiplied 3^-5 in fraction form

Mathematics
1 answer:
andrey2020 [161]3 years ago
4 0
3^2=9
3^-5=1/243
9 x 1/243=1/27
your answer is 1/27
hope it helps!
You might be interested in
Two numbers less than 8 that<br> have 3 as their GCF
Anarel [89]

Answer:

3 and 6

Step-by-step explanation:

GCF's or greatest common factors of numbers 1 to 8

1 : 1

2 : 1, 2

3: 1 , 3

4 : 1, 2, 4

5 : 1, 5

6 : 1, 2, 3, 6

7 : 1, 7

8 : 1, 2, 4, 8

3 and 6 have 3 as their GCF

4 0
3 years ago
the diagram below has a cake is divided at a cake sale, if all the slices are sold at a total of $2500 would be collected. how m
Anarel [89]

Answer:

I am pretty sure $750

Step-by-step explanation:

Since there are 10 slices of cake, you would have to divded the cost ($2,500) by 10 to find out the cost per slice (you would get $250). Since we are finding the cost of 3 slices, you would mulitply 250 by 3, then you get your answer

4 0
3 years ago
Helpppppppppppppppppppp
Effectus [21]
Simple proportions.

You want a 1:5 ratio.
You have a 5:1 ratio.
So you add another 24 drops of white.
5:25 = 1:5 
or
5/x = 1/5 and cross multiply.
7 0
4 years ago
Hilary's Horse Hideaway is buying dirt to fill their circular training area. The training circle is 28 feet across. What is the
AnnZ [28]

Answer:

A = 615.75

cost = $107.08

Step-by-step explanation:

the training area = (28/2)^2*pi

training area = 615.75 square feet

615.75/5.75 = 107.08

$107.08

5 0
2 years ago
HELP if you can pls pls pls ty
Serhud [2]

Answer: I think its $176.40

Step-by-step explanation:

The area would be 21

Feet would be = 50.4 (21 x 2.4)

Then it would cost $176.40 (50.4 x $3.50)

I might be wrong, I'm not entirely sure.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the square root of -16?
    13·2 answers
  • Round 6609707 rounded to the nearest ten thousand
    8·1 answer
  • -4x + 7 = 11 help me please!
    8·2 answers
  • What is the answer to -3x+5= -16
    8·2 answers
  • The 102nd floor of the sears Tower in Chicago is the highest occupied floor. It is 1,431 feet above the ground.How ma ny yards a
    13·1 answer
  • F(x) = 3x + 1; g(x) = 5x - 1<br> Find f/g. (1 point)
    7·2 answers
  • Uh yeah just answer the question on the pic :)
    10·2 answers
  • A puppy and kitten are 180 meters apart when they see each other. The puppy can run at a speed of 25 meters per second, while th
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B91%20%2B%209%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{91 + 9} " alt=" \sqrt{91 + 9}
    10·1 answer
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!