1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mamaluj [8]
2 years ago
15

0.05 si 1/10 the valué of

Mathematics
1 answer:
Westkost [7]2 years ago
6 0

Answer:

0.15

Step-by-step explanation:

0.05 si 1/10 is equivalent to 0.05+1/10.

Thus we have:

0.05+1/10=(0.05×10+1)/10=(0.5+1)/10= 1.5/10=0.15

Or: 0.05+1/10=0.05+0.1=0.15

You might be interested in
A 30-mile segment of road needs to be paved. 6 miles have already been completed. The paving crew can complete 3 miles of paving
wariber [46]

Answer: 8 days

Step-by-step explanation:

6 miles has been paved already.

Number of miles left = 30 - 6

= 24 miles

If they are paving at 3 miles a day, the days they will take to finish is:

= 24/3

= 8 days

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Using the drawing, what is the vertex of angle 4? A. B B. C C. A D. D
fomenos
You cannot answer this question without a picture.
8 0
2 years ago
A pillow that usually costs $18 is marked down 25%. Use the table to find the pillow’s new price.
snow_tiger [21]

It would be 13.50 because 50% off of 18$ is 9$ but it’s not 50% off itS 25% off so If you take the 50% Off price of 9$ and add 4.50 (One more 1/4th) you get $13.50

4 0
2 years ago
Bryan cut two peaches. he cut one into sixths and one into fourths.bryan ate 5sixths of the first peach and his brother ate 3fou
Oduvanchick [21]
Bryan : 5/6 = 20/24
Brother : 3/4 = 18/24
Answer Bryan ate more
4 0
2 years ago
What is the coefficient of y in the expression 1 · 2 + 6y ?
zloy xaker [14]
The coefficient of Y is 6
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I solve this<br> 2x2+ 2x2 -2+2x2=
    14·2 answers
  • Find the product.
    15·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Anne’s family is driving to her uncle’s house. The family travels 383.5 miles between 10:15 a.m. and 4:45 p.m.Anne tells her fam
    12·1 answer
  • Calculate the premiums for the following insurance policies. Mary pays $417.25 for automobile insurance, of which $32 is for com
    14·2 answers
  • X²+y²-6x+14y-1=0<br> and please show your work so I can learn
    11·1 answer
  • If the sin 90° = 1, then which statement is true?
    10·2 answers
  • Help will name Brainliest
    10·1 answer
  • You want to buy a new car, but you don’t want to have a huge car loan payment every month, so you want to pay half of the $24,00
    7·1 answer
  • Find the area to the nearesy square foot of the shaded region below, consisting of a square with a circle cut out of it.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!