The formula of a slope:

We have the points A(-6, 6) and B(12, 3). Substitute:

Therefore we have
.
Put the coordinates of the point B to the equation:

<em>add 2 to both sides</em>

Answer:

Answer:
x ≤ 1
Step-by-step explanation:
First, add 5 to both sides (we want to isolate x).
3x ≤ 3
Now, we divide by 3.
x ≤ 1
That's the answer! All values equal to or less than 1 are solutions of 3x - 5 ≤ -2.
Hope this helps
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:

Step-by-step explanation:
