1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
3 years ago
12

What is a verbal expression for w - 24

Mathematics
1 answer:
Alenkasestr [34]3 years ago
6 0
A number minus twenty four
You might be interested in
How I can get the answer could you please tell me ?
valentina_108 [34]
Look it up after opening up a new tab

6 0
3 years ago
Question 20 please thank hou
Mekhanik [1.2K]

\dfrac{9mn-6m}{25-m^2}\div\dfrac{12mn}{5+m}=\dfrac{3m(3n-2)}{5^2-m^2}\cdot\dfrac{5+m}{3m\cdot4n}\\\\=\dfrac{3n-2}{(5-m)(5+m)}\cdot\dfrac{5+m}{4n}=\dfrac{3n-2}{4n(5-m)}\to\boxed{C.}

8 0
3 years ago
PLZZZ NEED HELP!!!!!
ozzi
X = 16 because the ratio is 4:1
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The points (10,8) and (4,5) fall on a particular line. What is its equation in point-slope form?
FinnZ [79.3K]

Answer:

y-8=1/2(x-10)

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(5-8)/(4-10)

m=-3/-6

simplify

m=1/2

y-y1=m(x-x1)

y-8=1/2(x-10)

If you're satisfied with the answer, then please give me Brainliest.

7 0
2 years ago
Arianna is deciding between two different movie streaming sites to subscribe to. Plan A costs $32 per month plus $1 per movie wa
UNO [17]

Answer:

25 movies

Step-by-step explanation:

First, create the monthly costs for both plans:

Plan A:

A = x + 32

Plan B:

B = 2x + 7

Set these two expressions equal to each other, and solve for x:

x + 32 = 2x + 7

32 = x + 7

25 = x

So, the two plans will have an equal monthly cost after 25 movies.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 20. what is the area of the figure.
    15·1 answer
  • Hey i need help solving these and not just the answer i really would like to know how
    10·1 answer
  • Which two events are independent?<br> 1.) A and X<br> 2.) A and Y<br> 3.) B and X<br> 4.) B and Y
    5·2 answers
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • Is it ever possible that a decreasing function could have a positive slope?
    9·1 answer
  • The height of a box cereal is about how many inches. 3in, 7in, 15in, or 27in
    5·2 answers
  • Please help me with my math guys really need it
    9·1 answer
  • Solve the following equation |x – 3| = 4. Show all work.
    11·2 answers
  • HELP PLEASE IM HORRIBLE WILL GIVE A BRAIN LIST IF RIGHT
    12·2 answers
  • 60 POINTS PLEASEEEEEEEEEEEE
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!