Step-by-step explanation:
There is no option to choose from, but the knowledge of what irrational numbers are, would help cover this cost.
A rational number is a number that can be written as a simple fraction, a/b. Examples are 1/2, 5/6,...
If a number cannot be written as a simple fraction, then it is called irrational.
Example of irrational numbers: √2, π
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:
x = 4 when y = 12
Step-by-step explanation:
The ratio of y to x is 6:2. If you multiply either one of them, you must do the same to the remaining number. So, when you multiply 6 by 2 to get 12, you must also multiply 2 by 2 to keep the ratio equal and the same. 2x2 = 4, so x=4 when y=12. Hope this helped! Good luck with other math problems :)
Answer:
y = 105x
Step-by-step explanation:
He loses $105 per month
F(3) is 3 since the equation of the line is f(x)=3