1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
15

7,000 is 10 times as much as____. But I don't know the answer. So, PLEASE HELP.

Mathematics
2 answers:
Xelga [282]3 years ago
8 0
7000 is 10 times as much as 700.
You can get this by doing 7000 ÷ 10 = 700. To check your work you can do 700 × 10 = 7000.
Andrews [41]3 years ago
8 0
First: Your answer.

That is: 700

So, we just have to divide 7000 by 10, and we know, as I said, that is 700.

We can check by multiplying 700 by 10.

The answer: 7,000.

Yep, we have confirmed the answer as 700.

Glad I could help, and good luck!

You might be interested in
Need Answer Fast). The solution to a problem is an irrational number. which statement is true about the solution? ​Will Mark Bra
babymother [125]

Step-by-step explanation:

There is no option to choose from, but the knowledge of what irrational numbers are, would help cover this cost.

A rational number is a number that can be written as a simple fraction, a/b. Examples are 1/2, 5/6,...

If a number cannot be written as a simple fraction, then it is called irrational.

Example of irrational numbers: √2, π

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
Suppose y varies directly with x. If y = 6 when x = 2, find x when y = 12.
igomit [66]

Answer:

x = 4 when y = 12

Step-by-step explanation:

The ratio of y to x is 6:2. If you multiply either one of them, you must do the same to the remaining number. So, when you multiply 6 by 2 to get 12, you must also multiply 2 by 2 to keep the ratio equal and the same. 2x2 = 4, so x=4 when y=12. Hope this helped! Good luck with other math problems :)

3 0
3 years ago
Zachary purchased a computer for $1,200 on a payment plan. Four months after he purchased the computer, his balance was $780. Fi
DedPeter [7]

Answer:

y = 105x

Step-by-step explanation:

He loses $105 per month

8 0
2 years ago
If f(x) = 2 + 1, then f(3) =
Agata [3.3K]
F(3) is 3 since the equation of the line is f(x)=3
4 0
1 year ago
Other questions:
  • Solve for x 4x - 4 &lt; 8
    10·2 answers
  • What is 0.75 as a mixed number
    7·1 answer
  • What is the solution to the compound inequality in interval notation?
    12·1 answer
  • -7z-3z=18<br>please show ur work <br>solve the equations
    11·1 answer
  • Last year, sales at Company X were 10% greater in February than in January, 15% less in March than in Feb, 20% greater in April
    9·1 answer
  • Solve each equation. Check 19. x(x - 32)=0​
    8·1 answer
  • The quotient of n and 6
    12·1 answer
  • Solve for x<br><br> -2=log(3x+5)<br><br> show your steps please!
    7·1 answer
  • Whats the anser to this please help out​
    11·1 answer
  • Evaluate if a = 6. <br> a + a2 = what
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!