1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
2 years ago
8

I really need help I'm confused

Mathematics
2 answers:
icang [17]2 years ago
4 0

Answer:

H

Step-by-step explanation:

Elanso [62]2 years ago
3 0

Answer:

h

Step-by-step explanation:

he averages 4 goals per game maning we will multiply 4 by x so 4x

x is the number of games and 4 is the amount he makes pergame so we have to find x and so we divide 40 by 4 to get x

You might be interested in
Suppose a basketball team had a season of games with the following characteristics: Of all the games, 60% were at-home games. De
Sedaia [141]

Answer:

E. P(W | H)

Step-by-step explanation:

What each of these probabilities mean:

P(H): Probability of the game being at home

P(W): Probability of the game being a win.

P(H and W): Probability of the game being at home and being a win.

P(H|W): Probability of a win being at home.

P(W|H): Probability of winning a home game.

Which of the following probabilities do you need to find in order to determine the proportion of at-home games that were wins?

This is the probability of winning a home game. So the answer is:

E. P(W | H)

6 0
3 years ago
If a sprinkler waters 1 over 8 of a lawn in 1 over 4 hour, how much time will it take to water the entire lawn? (1 point)
gayaneshka [121]
It would take 2 hours. To complete the whole lawn you would need:
\frac{8}{8}
To make a whole, so to get that we multiply:
8 \times  \frac{1}{8}  =  \frac{8}{8}
So we use the same number required for the whole lawn, and multiply it times the hours
\frac{1}{4}   \times 8 = 2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find The Difference.
PIT_PIT [208]
5 - 1 2/9 = 3 7/9

Hope this helps!

8 0
2 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
A grocery store sells American cheese for $3.89 per pound. About how much would 1.89 pounds of cheese cost?
Lena [83]
$7.35. All you do is multiply the two together
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A personal trainer makes $25,000 per year and has just begun contributing 6% of his salary to his 401(k) plan. If his employer m
    8·1 answer
  • Consider the quadratic equation x2=4x-5. How many solutions does the equation have
    12·2 answers
  • (972.41+1,620) x 2/100=
    12·1 answer
  • Use the inscribed angle rule to find the value of xin each circle. Show your work.
    12·1 answer
  • Find the length of the given segments and determine if they are congruent Simplify DE and RS
    11·1 answer
  • The transformation which will map triangle PQR onto P'Q'R is​
    8·1 answer
  • Given: 4d=1/3(c-d) Proof= c=13d
    8·1 answer
  • Joe is making lunch for his crew. Joe took 3 hours to prepare the vegetables. The vegetables were made up of 9 kilograms. How lo
    6·1 answer
  • How many radians is 180°?
    13·1 answer
  • Select the correct answer.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!