1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
12

Explain why you should search your name online before actively seeking employment.

Business
2 answers:
Harrizon [31]3 years ago
6 0
Because thats what your employer will see when they look so you  better try to delete all those dumb posts on your facebook lol

Reptile [31]3 years ago
3 0
To see what would come up, like social media profiles, if future employers were to search your name
You might be interested in
The interest rate that lenders publish or advertise is usually:
ivann1987 [24]

Answer:

It’s A the nominal interest rate

Explanation:

8 0
2 years ago
Data for March for Lazarus Corporation and its two major business segments, North and South, appear below: Sales revenues, North
JulijaS [17]

Answer:

Lazarus Corporation

A properly constructed segmented income statement in a contribution format would show that the net operating income of the company as a whole is:

= $47,000.

Explanation:

a) Data and Calculations:

                                       North        South            Total

Sales revenues          $380,000   $230,000   $610,000

Variable expenses       213,000       104,000      317,000

Contribution               $167,000    $126,000   $293,000

Fixed expenses:

  Traceable                   65,000       25,000        90,000

  Common                    84,000        72,000      156,000

  Total                       $149,000      $97,000   $246,000

Operating income      $18,000      $29,000     $47,000

b) Segmented income statement is prepared to show the contributions and operating income generated from different segments of the entity.  It helps to evaluate performances of segments and to identify profitable or less profitable segments.

7 0
3 years ago
2. At a consumer optimum, for all goods purchased, marginal utility per dollar spent is equalized. A high school student is deci
Greeley [361]

Answer:

The high school student should analyze the point at which the marginal cost equals the marginal benefit.

In other words, he or she should see if the increased costs of attending Petesburg University are more or less equal to the increased benefit that is gained from graduating from a more prestigious university.

The student should also analyze the possible opportunity cost in the future. Attending amore renowned college can result in better job prospects than doing otherwise. Higher salaries in the future could be given up if he or she chooses the cheaper option.

4 0
3 years ago
What is​ positioning? A. A part of a​ company-driven marketing strategy B. Dividing a market into smaller groups of buyers C. De
sergey [27]

Answer:

D. Arranging for a market offering to occupy a​ clear, distinctive, and desirable place relative to competing products in the minds of target consumers

Explanation:

Positioning simply consists in establishing a specific market position for the product or service relative to the products or services that the competition offers.

For example, Wal-Mart has found that its most effective positioning strategy is to occupy the market place of the cheapest retail store. Wal-Mart does not try to appeal to everyone, it tries to offer the cheapest products in the market (which in itself has a very wide appeal, but the appeal is not universal anyway).

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • [21] Bear Co. prepares its statement of cash flows using the indirect method. Bear sold equipment with a carrying value of $500,
    10·1 answer
  • Carlita began 2014 with an interest payable account balance of $13,000. during 2014, it paid $5,000 in interest to its lenders.
    12·2 answers
  • Pittsboro Corporation produces and sells a single product. Data for that product​ are: Sales price per unit Variable cost per un
    6·1 answer
  • Managers use a predetermined overhead rate for which of the following reasons?
    6·1 answer
  • On the budgeted balance sheet,the number for notes payable will come from the ________.
    10·1 answer
  • Suppose that a new government is elected in Lawrencia. The new government takes steps toward improving the court system and redu
    8·1 answer
  • Cyra is a musician who is contracted to perform for Vanta Blue, a local pub. Vanta Blue pays her an advance as part of the contr
    9·1 answer
  • Choose a country (not the U.S.) and describe how, in your view, starting up a firm in that foreign country would be different fr
    6·1 answer
  • The principal-agent problem, as applied to the labor market, would have the :
    11·1 answer
  • the law of demand implies that: consumers are not responsive to price changes. consumers will, all other things unchanged, buy m
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!