There are two ways to list the angles:
1) Simply name them based on the points:
∠W , ∠X , ∠Y , ∠Z
2) The way that I believe that you are supposed to list them in this case. List them as such:
∠WYZ , ∠YZX , ∠ZXW , ∠XWY
~
Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
Answer:
Step-by-step explanation:
14 + 5t > = 49 (thats a greater then or equal sign)
5t > = 49 - 14
5t > = 35
t > = 35/5
t > = 7 <===
Answer:
anything that ends in 0 like .10
Answer:
$0.40 per minute
Step-by-step explanation:
You divide 6.40 by 16 to get 0.40.
To fact check this, I multiplied 0.40 by 16 and got 6.40.