1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
10

Some of the steps in the derivation of the quadratic formula are shown.

Mathematics
2 answers:
Leokris [45]3 years ago
8 0

Answer:

(C)The square root of terms separated by addition and subtraction cannot be calculated individually.

Step-by-step explanation:

In Step 7:

\dfrac{\pm\sqrt{b^2-4ac} }{2a} =x+\dfrac{b }{2a}

The expression \pm\sqrt{b^2-4ac} cannot be written as b \pm\sqrt{4ac}. This is as a result of the fact that square roots of terms separated by addition and subtraction cannot be calculated individually.

Take these examples:

\sqrt{9-4} =\sqrt{5} \\\sqrt{9}-\sqrt{4}=3-2=1\\ $Clearly \sqrt{5}\neq 1\\$Similarly\\\sqrt{9+4} =\sqrt{13} \\\sqrt{9}+\sqrt{4}=3+2=5\\ $Clearly \sqrt{13}\neq 5\\

eduard3 years ago
4 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Took the test on edge.

You might be interested in
The sun is about 10 • 10 million miles away from earth. Write 10 • 10 using an exponent. Then find the value of the power. How m
marissa [1.9K]

Answer:

  • so if 10 times 10 is 100
  • <em><u>your</u></em><em><u> </u></em><em><u>answer</u></em><em><u> </u></em><em><u>should</u></em><em><u> </u></em><em><u>be</u></em><em><u> </u></em><em><u>1</u></em><em><u>0</u></em><em><u> </u></em><em><u>to</u></em><em><u> </u></em><em><u>the</u></em><em><u> </u></em><em><u>2</u></em><em><u>n</u></em><em><u>d</u></em><em><u> </u></em><em><u>power</u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u>(</u></em><em><u> </u></em><em><u>the</u></em><em><u> </u></em><em><u>2</u></em><em><u>n</u></em><em><u>d</u></em><em><u> </u></em><em><u>power</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u>the</u></em><em><u> </u></em><em><u>little</u></em><em><u> </u></em><em><u>number</u></em><em><u> </u></em><em><u>that</u></em><em><u> </u></em><em><u>goes</u></em><em><u> </u></em><em><u>on</u></em><em><u> </u></em><em><u>the</u></em><em><u> </u></em><em><u>top</u></em><em><u> </u></em><em><u>right</u></em><em><u> </u></em><em><u>of</u></em><em><u> </u></em><em><u>1</u></em><em><u>0</u></em><em><u>)</u></em>
3 0
3 years ago
15 is 9 more than j.
Zina [86]

Answer:

j = 6

Step-by-step explanation:

"Is" typically means equals. "More than" means it is added to.

So 15 equals j with 9 added to it.

15 = 9 + j

Now solve for j by subtracting 9 from both sides.

15 - 9 = j

j = 6

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An assembly line produces 20 items per hour. If the line runs 24 hours per day, 7 days week, how many items are made by this mac
Margaret [11]
20x24x30 = 14,400
14,400 items
7 0
3 years ago
2.3 + 12.3x = 14.6 whats x?
FinnZ [79.3K]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

12.3 + 2.3 = 14.6

If you multiplied 12.3 by 1 it would still be 12.3

3 0
2 years ago
10+8+5+ ? HELPPPPPPPPPPPPPP
krek1111 [17]

Answer: the answer is 23

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A couch is selling for $450. After not selling for 4 months, it is marked down to $427. What is the percent markdown?
    10·1 answer
  • Simplify x0 y-3/x2 y-1
    15·1 answer
  • Mr Day has 113 frog stickers. He wants to give 10 frog stickers to each student. How many students will get 10 stickers? will th
    6·2 answers
  • ¿Cuántos pesos valen 125 litros de leche a 1/5 de pesos en litro?
    10·1 answer
  • You want to buy birthday hats, cards, and teddy bears for your best friends birthday party. You buy the products for wholesale p
    13·1 answer
  • Round 637.892 to the nearest whole number
    5·2 answers
  • Select the correct answer. What is the mode of this data set? {41, 43, 45, 3, 11, 23, 24, 27, 29, 45, 12, 19, 22, 49, 25}
    7·2 answers
  • I need help with Pythagorean Theorem
    14·2 answers
  • I need help quick!Please help me!
    9·1 answer
  • A store sells 6 oranges for $3 what is the cost for 10 oranges ?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!