1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
15

Parabolas, hyperbolas, ellipses, and circles are all types of __________.

Mathematics
2 answers:
Llana [10]3 years ago
4 0
Conic sections is the answer
r-ruslan [8.4K]3 years ago
3 0
Parabolas, hyperbolas, eclipses, and circles are all types of C)Conic Sections
You might be interested in
The city of Raleigh has 10400 registered voters. There are two candidates for city council in an upcoming election: Brown and Fe
iVinArrow [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Hello!

a) The population of interest is the registered voters of the city of Raleigh.

b) This population is finite and its size is 10400 voters.

c) The sample was taken by making a telephone poll, calling 400 registered voters.

d) The sample size is n= 400 voters

The number of people that answered they'd vote for Brown are 151, so the sample proportion of voters that would vote for bron is:

p= 151/400= 0.3775 ≅ 0.38

e) To know how many people is expected to vote for Brown based on the results of the telephone poll you can do the following calculation:

10400*0.38= 3952

Based on the information obtained from the sample, it is expected that only 3952 voters will vote for Brown.

4 0
3 years ago
Enter the number 95.2185 below exactly (no rounding)<br> Help please
creativ13 [48]

Answer:

Is this the answer 95.2185

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rachel will earn $384.61 per week for 8 weeks until college starts. Rachel wants to save $50 per week to buy a bike, and she has
Soloha48 [4]

Answer:

yes, she will have 2076.88

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
(repost cuz the last didn’t load) please help ‼️
shtirl [24]
1: (pi)5^2 = 78.54 then multiply that by 11 and you get 863.94
2: (pi)13^2= 530.93 then multiply that by 8 and you get 47247.44
3. (pi)18^2= 1017.88 then multiply that by 22 and you get 22393.36
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Geometric mean of 6 and 48
    12·1 answer
  • What does circumference mean
    6·1 answer
  • The probability that an event will occur is . Which of these best describes the likelihood of the event occurring? (5 points) Gr
    11·1 answer
  • 29. Fifty percent of the parallelogram is shaded. What is the area of the shaded region?
    11·2 answers
  • The sides of a square are all increased by 2 inches. The area of the NEW square is 49
    10·1 answer
  • Next week the store is going to reduce the price from $42 to $31.50. Calculate what percent the sale price is of retail price.
    10·2 answers
  • Emplea los signos &lt;, &gt; o =, según corresponda​
    10·1 answer
  • How many solutions does this problem have <br> Y=-2x -4<br> Y= 3x plus 3
    8·1 answer
  • Which is the equation of the graphed line written in<br> standard form?
    12·2 answers
  • The daily number of miles driven by a bus driver during a week are 50, 65, 78, 54, 53, 61, 79, and 78.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!