1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
2 years ago
8

EA15.

Business
1 answer:
alexgriva [62]2 years ago
3 0

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

flexible budget:

direct materials of $2 per unit

direct labor of $3 per unit

manufacturing overhead of $1 per unit.

Fixed costs are $35,000.

20,000 units:

Total direct material= 2*20,000= 40,000

direct labor= 3*20,000= 60,0000

overhead= 1*20,000= 20,000

Total manufacturing costs= $120,000

Fixed costs= 35,000

Total product costs= $155,000

25,000 units:

Total direct material= 2*25,000= 50,000

direct labor= 3*25,000= 75,0000

overhead= 1*25,000= 25,000

Total manufacturing costs= $150,000

Fixed costs= 35,000

Total product costs= $185,000

You might be interested in
Excise taxes tend to.
natka813 [3]
Excise taxes tend to<span> increase prices.</span>
6 0
2 years ago
What's price in economics
irinina [24]

Answer:

the amount of money that has to be paid to acquire a given product.

<em>I hope this helps! ^^</em>

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Within the relevant range, variable costs can be expected to: Multiple Choice remain constant in total as the activity level cha
Rudiy27

Vary in total in direct proportion to changes in the activity level. As this cost increase or decrease, the output level.

<h3>What is the variable cost dependency?</h3>

Variable costs are proportional to output, resulting in a fixed sum per unit produced. It indicates that when more products are manufactured, variable costs will rise; conversely, if fewer products are manufactured, variable costs will fall.

Thus, option C is correct.

For more details about variable cost dependency, click here:

brainly.com/question/17042175

#SPJ1

8 0
2 years ago
Use the following information to answer the next two questions. Downey Company bought a delivery truck for $62,000 on January 1,
natita [175]

Answer and Explanation:

The computation of the depreciation expense and book value at the end of 2016 is shown below:

But before that first determine the cost of the asset which is

Cost of the asset is

= Purchase price + rear hydraulic  lift + sales tax

= $62,000 + $8,000 + $3,000

= $73,000

Now the depreciation expense is

= ($73,000 - $8,000) ÷ (10 years)

= $6,500

ANd, the book value is

= $73,000 - $6,500 × 2

= $60,000

7 0
3 years ago
A clothing store sells T-shirts, t, for $8 a shirt and shorts, s, for $12 each. The
Crazy boy [7]

Answer:

B. 8t + 12s = 216; t = 3s

Explanation:

t-shirts = $8 each

shorts = $12 each

$216 total

t-shirts sold = 3 x shorts

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What pricing strategy is usually the rule in an oligopolistic industry that a few firms​ dominate, which might be in the best in
    8·1 answer
  • 1. Why is the production department of a company important? (1-2 sentences. 2.0 points)
    5·1 answer
  • All of the following statements regarding Government National Mortgage Association (GNMA) pass-through securities are true EXCEP
    10·1 answer
  • A portfolio manager generates a 10% rate of return on a "small cap" portfolio, compared to an 8% rate of return on the benchmark
    5·1 answer
  • The management team at Imagine Advertising is trying to land a new client. Carla, the CEO, has set targets for how much the cont
    10·1 answer
  • Because air transport is so expensive the best cargo candidates for air shipment are products with a high cost to weight ratio.
    6·1 answer
  • To estimate the value of a nonconstant growth stock, we can estimate the value of each dividend during the period of nonconstant
    6·1 answer
  • Cartwright Brothers preferred stock has an annual dividend of $3.50 per share if the required rate of return on the preferred st
    14·1 answer
  • Using the variable cost method, determine the selling price (rounded to the nearest dollar) for 30,000 units using the following
    5·1 answer
  • When there is disagreement among members at the same level of marketing channels, such as when best buy and sears engage in a pr
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!