Answer:
$7.99 for 1/2 pounds cost less per pound
Step-by-step explanation:
we know that
The unit rate is equal to divide the total cost by the total weight
step 1
Find out the unit rate of the first package
$11.25 for 2/3 pounds
The unit rate is
step 2
$7.99 for 1/2 pounds
therefore
The second package cost less per pound
The answer would be B
Your answer is 6