1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
3 years ago
10

Kathy is 48 years of age and self-employed. During 2018 she reported $538,000 of revenues and $107,600 of expenses relating to h

er self-employment activities. If Kathy has no other retirement accounts in her name, what is the maximum amount she can contribute to an individual 401(k)?
Business
1 answer:
Fynjy0 [20]3 years ago
6 0

Answer:

Contribute to individual 401(k) = $61,000

Explanation:

Given:

Revenue = $538,000

Expenses = $107,600

Find:

Contribute to individual 401(k)

Computation:

Contribute to individual 401(k) = $55,000

Kathy is younger then 50 years so, She have t pay $6,000 more:

So,

Contribute to individual 401(k) = $55,000 + $6,000

Contribute to individual 401(k) = $61,000

You might be interested in
Town A, in one hour, can produce either 4 hotdog buns, or 10 sausages. Town B, in one hour, can produce either 8 hotdog buns, or
katrin [286]

Answer:

The answer is 27 hours

Explanation:

Solution

The Comparative advantage depends on  production of the lower opportunity cost

The opportunity cost of a production is =maximum production of other good /maximum production of the good

Now,

The opportunity cost of hot dog bun for town A =10/4=2.5

Thus,

The opportunity cost of hot dog bun for town B=6/10=0.6

So,

The  town B has a comparative advantage in hot dog buns and A in sausages

Town A will produce-only sausages and it will take the time of  

time in hours =total required a quantity of the good /number of products in an hour

Now,

The time for Town A for sausages=120/10=12 hours

The time for Town B for hot dog buns=120/8=15 hours

Therefore, The total time =12+15=27 hours.

6 0
3 years ago
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
2 years ago
Kim is on a crew that sets up the equipment for a very popular musician. Before the concerts, she sets up lights, microphones, s
andrew11 [14]

Answer:

✔ Audio and Video Equipment Technician

✔ Broadcast Technician

✔ Film and Video Editor

✔ Sound Engineering Technician

Explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bank will often hold government securities as an asset. If a bank were to sell S500,000 in government securities to an individ
sleet_krkn [62]

Answer:a.

It would increase by $500,000 multiplied by the reciprocal of the required reserve ratio.

Explanation:

A bank will often hold government securities as an asset. If a bank were to sell S500,000 in government securities to an individual who paid for the bond in cash and the bank placed this cash in its vault, by how much would the money supply change as a result  -  It would increase by $500,000 multiplied by the reciprocal of the required reserve ratio.

The money supply is the entire stock of currency and other liquid instruments circulating in a country's economy and is given by the formula:

MONEY SUPPLY = RESERVES X MONEY MULTIPLIER

Therefore the bank reserves increasing in the scenario will increase money supplier by the effect of the money multiplier or the reciprocal of the required reserve ratio.

5 0
3 years ago
During last month, your beginning inventory was $17,500, your purchases were $19,252, and your ending inventory was $15,757. Wha
kicyunya [14]

$20,995

Cost of goods sold:

17,500 Beginning inventory

+19,252 Plus purchased inventory

- $15,757 Minus ending inventory

=20,995 Cost of Goods Sold

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose the demand function​ (D) for golf clubs​ is: Qequals=180180minus−0.500.50​P, where P is the price paid by consumers in d
    10·1 answer
  • When a customer does not pay an invoice by a certain date, that customer might have to pay an additional _____.
    12·2 answers
  • Jand, Inc., currently pays a dividend of $1.22, which is expected to grow indefinitely at 5%. If the current value of Jand’s sha
    15·1 answer
  • A gym buys uniforms for its employees. all of the uniforms are in a men's large, and the gym hires only people who will comforta
    14·1 answer
  • Which orientation, as it relates to marketing, maximizes a company's use of economies of scale?
    8·1 answer
  • Nick is considering investing in a two year $10,000 bond paying a coupon rate of 4%. The market interest rate is 5%. Calculate t
    10·1 answer
  • What are the various forms of business organization? What are the advantages and disadvantages of each?
    11·1 answer
  • Boyd Docker engaged in the following activities in establishing his photography studio, SnapShot!:
    6·1 answer
  • The lesson example of someone who has accumulated heavy debt well illustrates the point that _____. financial consulting will re
    13·1 answer
  • Macro events only are reflected in the performance of the market portfolio because_________.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!