Answer:
The answer is 27 hours
Explanation:
Solution
The Comparative advantage depends on production of the lower opportunity cost
The opportunity cost of a production is =maximum production of other good /maximum production of the good
Now,
The opportunity cost of hot dog bun for town A =10/4=2.5
Thus,
The opportunity cost of hot dog bun for town B=6/10=0.6
So,
The town B has a comparative advantage in hot dog buns and A in sausages
Town A will produce-only sausages and it will take the time of
time in hours =total required a quantity of the good /number of products in an hour
Now,
The time for Town A for sausages=120/10=12 hours
The time for Town B for hot dog buns=120/8=15 hours
Therefore, The total time =12+15=27 hours.
Answer:
$6 per unit
Explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit
Answer:
✔ Audio and Video Equipment Technician
✔ Broadcast Technician
✔ Film and Video Editor
✔ Sound Engineering Technician
Explanation:
Answer:a.
It would increase by $500,000 multiplied by the reciprocal of the required reserve ratio.
Explanation:
A bank will often hold government securities as an asset. If a bank were to sell S500,000 in government securities to an individual who paid for the bond in cash and the bank placed this cash in its vault, by how much would the money supply change as a result - It would increase by $500,000 multiplied by the reciprocal of the required reserve ratio.
The money supply is the entire stock of currency and other liquid instruments circulating in a country's economy and is given by the formula:
MONEY SUPPLY = RESERVES X MONEY MULTIPLIER
Therefore the bank reserves increasing in the scenario will increase money supplier by the effect of the money multiplier or the reciprocal of the required reserve ratio.
$20,995
Cost of goods sold:
17,500 Beginning inventory
+19,252 Plus purchased inventory
- $15,757 Minus ending inventory
=20,995 Cost of Goods Sold