Answer:
y=42-x
x=42-y
Step-by-step explanation:
x=42-y
Subtract y from both sides of the equation
y=42-x
Subtract x from both sides of the equation
Answer: A. $0.60
Step-by-step explanation:
The prices for which the carpets were sold are
1) 100 square feet for $67
2) 200 square feet for $130
3) 400 square feet for $240
4) 800 square feet for $504. We would determine the unit cost per square foot for each of them. It becomes
1) 1 square feet costs 67/100 = $0.67
2) 1 square feet costs 130/200 = $0.65
3) 1 square feet costs 240/400 = $0.6
4) 1 square feet costs 504/800 = $0.63
The unit cost per square foot of carpet for the worst deal is $0.6
Answer:
5x^-3x-36/x-3
Step-by-step explanation:
Answer:
7x4=28 there
Step-by-step explanation: