1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semenov [28]
3 years ago
8

Please help will give brainliest answer

Mathematics
1 answer:
IgorC [24]3 years ago
8 0

Answer:

42.5 units^2

Step-by-step explanation:

We can split up this shape into smaller ones.

First we can start with the large rectangle on top

We know its 9 by 3.5

9x3.5=31.5

The large rectangle is 31.5, at the end we'll add them all together

Next we can work on the small triangle on the bottom left

Area= bh/2

Both the base and height are 2, 2x2=4   4/2=2, The area of that triangle is 2

Now we can work on the triangle on the bottom right. This time the base is 5

5x2=10   10/2=5, The area of that triangle is 5

Now we need to figure out the square/rectangle at the bottom. We only know one side is 2. We can figure out the top side. Since the very top of the shape is 9, we know that the bottom side of the large rectangle also has to add to 9. We know the values 2 and 5. 2+5+x=9, the missing length that's there is 2.

Now we know the small square is 2 by 2. 2x2=4 The square's area is 4

Now we add them all up.

31.5+2+5+4=42.5

You might be interested in
What is 5.48 million in scientific notation?
Amanda [17]
5,480,000 = 5.48 x 10^6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The planning department of abstract office supplies has been asked to determine what is the company should introduce a new compu
BabaBlast [244]

Answer:

<em>The company needs to sell 40 desks to break even</em>

Step-by-step explanation:

<u>Application of Equations</u>

There is virtually no limit to the possible situations where equations can help to find the solution of specific problems related to areas like economy, where one could need to establish some important indicators about the business.

B. The fixed cost for Abstract Office Supplies to sell a new computer desk is $14,000. Each desk will cost $150 to produce. The cost function to produce X desks is

C(x)=150x+14,000

A. The revenue for each desk is estimated at $500, for X desks will be

R(x)=500x

C. The company will break even when the cost and the revenue are the same. We'll find how many desks need to be sold for that to happen. We equate

C(x)=R(x)

Or equivalently

150x+14,000=500x

Rearranging

500x-150x=14,000

350x=14,000

Solving for x

x=14,000/350= 40

The company needs to sell 40 desks to break even

4 0
2 years ago
What is the domain of {(1,0),(-5,7),(-4,-7),(-7,-4)}
olasank [31]
D(1,-5,-4,-7) R(0,7,-7,-4) Domain are your x values and range is your y values
7 0
3 years ago
Will mark brainliest for any help!
elena55 [62]

Answer:

5000

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Simplify completely: (3 - 5i)(6 + i) ​
ExtremeBDS [4]

Answer:

9+6i

Step-by-step explanation:

3+6=9

5+1=6

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer PLEASEE
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to (125^2/125^4/3)
    13·2 answers
  • Which is the more reasonable temperature for a snowy day: 30° C or 30° F?
    9·2 answers
  • If angle a=11* what does angle be equal
    12·2 answers
  • How do I solve this equation Y=x^2+6x+8
    11·1 answer
  • write the equation of a line in slope intercept form that passes through (2 -2) and is parallel to 2x+4y=8
    15·1 answer
  • Which equation is true when m = 4?
    14·1 answer
  • WHATS 1+1!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
    12·2 answers
  • A 3-yard roll of waxed paper costs $9.81. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • In the section describing the survey methods, the report states, “For results based on the total sample of national adults, the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!