1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
13

A 2-yard piece of ribbon costs $32.04. What is the price per foot?

Mathematics
1 answer:
Sidana [21]3 years ago
3 0

Answer:

$5.34 per food

Step-by-step explanation: There are 6 feet in 2 yards.

I take 32.04 and divide it by 6 because there are 6 feet.

You might be interested in
A rectangle with a width of 9 ft. and a length of 13 ft. is the base of a 30 ft. tall pyramid. What
natta225 [31]
3,510



913=117
11730=3,510

3,510
3 0
3 years ago
A class of 144 students voted for class president. Three fourths of the students voted for you. The student to go to for you, fi
Zarrin [17]
Hehehehehdhdhdhdhdudhdbfbdhdbfjfjfjfjfif
3 0
3 years ago
What is the volume of the triangular prism?
nekit [7.7K]
12 if not just look it up on quiz lit and you’ll get it it’s on safari or use scan and solve
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me find the value of x
tia_tia [17]
60 because all of the sides are equal
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression p – 26 when p = 12?
serious [3.7K]
The answer is -14 cuz if u subtract 16 from 26 it will have nothing cuz there I s not enough so it will go to a negative 14 in order to subtract it all the way

HOPE U UNDERSTOOD:))  >_<

7 0
3 years ago
Other questions:
  • WILL GIVE BRAINLIEST 100% FOR SURE IF RIGHT
    6·2 answers
  • Over the course of a month, Katniss caught three times as many squirrels as deer. She also caught five less rabbits than squirre
    6·1 answer
  • A social media website currently has 1,000 members. The number of members on the website triples every month. After how many mon
    12·1 answer
  • A manager samples the receipts of every fifth person who goes through the line. Out of 50 people, 4 had a mispriced item. If 600
    6·1 answer
  • Help meh please i want help
    10·2 answers
  • What value of d makes the equation true?  d – 34.8 = 5.3
    15·1 answer
  • A^2 + 6ab for a=-3 and b=4
    7·1 answer
  • What is the length of CF?
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 3(8+7)? PLEASE HELP MEEE
    15·1 answer
  • Mike and Carolyn drove to their parents house for Thanksgiving. Mike drove 84 3/4 miles and Carolyn
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!