1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
2 years ago
15

2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples

Mathematics
1 answer:
professor190 [17]2 years ago
3 0

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

You might be interested in
Magnetism: So I need help on this question but please explain how you got the answer so I can learn and better provide evidence
kramer

Step-by-step explanation:

A) as you can see there is no current flowing in a bar magnet so (incorrect)

B) Lines of magnetic field is going in A-->B direction so it have starting and ending points.(incorrect)

C) Yes whenever a magnetic object is placed near the another magnetic object they either attract or repell so they have a force in a form of push and pull [correct]

D)No because magnetic field lines goes from North--> South so A is the South pole [ incorrect]

E) Yes it will point always towards North pole of the magnet [correct]

F) yes it depends upon the density of field lines[correct]

G)No the near the magnet is it becomes more stronger as compared to magnet kept far.(incorrect)

So option C E F are correct

Hope this helps

Have a great day

7 0
2 years ago
What are the coordinates of the vertex of the parabola described by the
ICE Princess25 [194]

Step-by-step explanation:

please type the question properly

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(1) In the State of Michigan there is a 6% sales tax, so if you purchase a
Alex17521 [72]

Answer:

1:0.06

Step-by-step explanation:

since there is a 6% sales tax, which is the same as 0.06. to calculate your tax, you would multiply both of the sides of the ratio by 75, and the left side will show you subtotal of what you are buying, the right will show tax.

7 0
2 years ago
Hakeem shot the basketball 28 times and made 17 baskets. What percent of his shots were baskets?
Anastaziya [24]

Answer:

60%

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the vertex of y = x^2 – 2x – 15
svet-max [94.6K]
The vertex is ( 1, -16 ).
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Long division<br> 3x+1/6x^6+5x^5+2x^4-9x^3+7x^2-10x+2
    10·1 answer
  • Help please!!!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • 5. How does the length of the long leg compare to the length of the short leg?
    11·1 answer
  • Trent lift weights 7 days a week. He spends 18 minutes lifting weights on Monday, 29 minutes on Tuesday, 40 minutes on Wednesday
    7·1 answer
  • When two fractions refer to the same whole explain why the fraction with a lesser denominator has larger pieces than the fractio
    10·1 answer
  • Next y’all are nice bro thanks for the help
    5·2 answers
  • Jennifer earned $1000 babysitting over the summer. She spent $250 of her earnings on new clothes. What percent of her earnings d
    10·2 answers
  • How is 718.012 put in expanded form and written form
    13·1 answer
  • What is 1232456 * 789456? I will mark brainliest!!
    7·1 answer
  • Jill wants to make melonade for her family reunion. She needs enough lemonade for 60 people to each have 1 cup. How many gallons
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!