1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goblinko [34]
3 years ago
15

!!!!WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT AND IF YOU ANSWER ALL PARTS OF QUESTION! SHOW WORK PLEASE!!!!!

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]3 years ago
5 0
(a) NO.
  The table will support a little over 3 ft³ of water. The volume of the aquarium is (3 ft)³ = 27 ft³, substantially larger. Hence the weight of the filled aquarium is substantially more than the table can support.

(b) NO.
  The density of water (mass per volume) at a given temperature is substantially constant. That is, water is regarded as an "incompressible fluid." (Water does compress so that its density increases very slightly at extreme depth, but the effect is not measurable over a depth of 1.5 to 3 feet.) Temperature has a much greater effect on the density of water than does depth.
You might be interested in
There are 64 pretzels in a 16 ounce bag of chocolate covered pretzels.
FromTheMoon [43]
16:64
5:x (Cross Multiply)
16x = 64*5
16x = 320 (Then Divide both sides by 16 to isolate x)
x= 20
5 0
3 years ago
VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV
Assoli18 [71]
I believe it’s B.) sorry if I’m wrong!!!!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
She will pay an extra?
swat32

She will pay $30.80

22.40/80=0.28

80+30=110

0.28*110=30.80

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3 3/4 pounds of candy costs $20.25, How much does 1 pound of candy cost?
Illusion [34]

Answer:

5.40 dollars

Step-by-step explanation:

3 3/4 lb= $20.25

1lb=?

Cross multiply

20.25* 1/ 3 3/4

Which is 5.4

The answer is 5.40 dollars

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If I am 86 in 2067, what year was I born in?
joja [24]
You do 2067 - 86 = 1981 :)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x going step by step .
    6·1 answer
  • The candy store is having a 30% off sale.Emma is going to buy $7.50 worth candy. How much will she pay after the discount?
    6·1 answer
  • Factor Completely<br> 8x^2-8xy-6y^2
    12·1 answer
  • At the 2012 London Olympics, Michael Phelps won the gold medal in the men's 100-meter butterfly.
    5·1 answer
  • A piece of manufacturing equipment valued at $125000 depreciates at a steady rate of 10% per year. What is the value of the equi
    6·1 answer
  • Is this True or false?
    6·1 answer
  • Please help
    6·1 answer
  • the dual bar chart below shows how a group of 190 students travel to school. given that 50 students, said they travel to school
    9·1 answer
  • There will be 1,398 students attending the assembly. During the assembly, our principal is going to be passing out 4 pieces of p
    10·1 answer
  • What is m&lt;4 in the graph?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!