1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
3 years ago
12

4 pounds of kitty litter cost $1.92. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
Ivanshal [37]3 years ago
7 0
1.92/4
So the price per once is .48
Keith_Richards [23]3 years ago
3 0
1.92/4 then you take that which is .48 and do .48/16 to get .03
You might be interested in
A grocery store manager notices that this month her store sold a total of 623 gallons of ice cream, which represents a decrease
kotykmax [81]

Answer:

- The store sold 733 gallons of ice cream last month.

- The store sold 748 pounds of broccoli last month.

Step-by-step explanation:

Given

Ice\ Cream = 623

\%\ Ice\ Cream = 15\%

Broccoli = 912

\%\ Broccoli = 22\%

Solving (a): Gallons of Ice Cream

<em>Let Gallons sold last month be G1; Gallons sold this month be G2;</em>

The relationship between both is:

G2 =G1 - 15\% * G1

Substitute 623 for G2

623 =G1 - 15\% * G1

623 =G1 - 0.15 * G1

623 =G1 - 0.15 G1

623 =0.85 G1

Divide through by 0.85

G1 = 623/0.85

G1 = 732.941176471

G1 = 733

Solving (b): Pounds of Broccoli

<em>Let Pounds sold last month be P1; Pounds sold this month be P2;</em>

The relationship between both is:

P2 =P1 + 22\% * P1

Substitute 912 for P2

912 =P1 + 22\% * P1

912 =P1 + 0.22 * P1

912 =P1 + 0.22 P1

912 =1.22 P1

Divide through by 1.22

P1 = 912/1.22

P1 = 747.540983607

P1 = 748

6 0
3 years ago
Evan saves $2 for every $5 he earns mowing lawns. How much will Evan have saved when he has earned $150?
Lesechka [4]

Answer:

he will have saved 45$

Step-by-step explanation:

if you take 2 from every 5 and 5 x 15 = 150, you would do 2 x 15 and get 30. So, the answer is 30$

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of two consecutive numbers is 77. The difference of half of the smaller number and one-third of
diamong [38]

Answer:

so x+y=77

1/2x-1/3y=6

6 0
3 years ago
Please Graph (-2, 0.75)
kozerog [31]

Answer:

It won't allow me to put in a link for the graph but on a graph it would of course be at -2 on the x-axis, but you would go only 3/4 the way to one so it'll be right under 1 on the y-axis

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Among all positive numbers , whose sum is 12, find those for which the product of the two numbers and their difference is larges
Karolina [17]

Answer: The numbers whose sum equals 12 and whose product and difference is largest is 6 and 6

Step-by-step explanation:

numbers whose sum is 12

Sum =12         Product       Difference               Product- Difference  

11 +1                   11                    10                                1

10 +2                20                   8                                 12

9 +3                  27                   6                                 21

 8 +4                 32                   4                                 28

7  +5                  35                   2                                33

6+6                    36                   0                                36

The numbers whose sum equals 12 and whose product and difference is largest is 6 and 6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum of the infinite geometric series, if it exists. 4 - 1 + 1/4 -1/6 +....
    9·2 answers
  • 100 points<br><br> Use the line tool to graph the equation on the coordinate plane.<br><br> y=3/4x
    6·1 answer
  • 20 POINTS AND BRAINIEST ANSWER! PLEASE HELP!!!
    7·1 answer
  • Radiant energy has properties similar to __
    8·2 answers
  • Combining like terms with negative coefficients and distribution <br> -5(3x+10)-2(4x-5) ?
    11·1 answer
  • 2) Michael is going on a 3150-mile drive. He needs to stop for gas every 320 miles. How many times will he need to stop?
    9·2 answers
  • Please help ..............
    6·2 answers
  • Indica el valor del 3 en cada uno de los siguientes números 35.097 _ 753.978 _ 7.543 _ 312.501
    6·1 answer
  • 3/4 − 2/5 in a fraction
    13·2 answers
  • A baker has 12 pounds of almonds. She puts them in bags, so that each bag has the same weight. Clare and Tyler drew diagrams and
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!