1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
2 years ago
12

Which of the following cross sections cannot be produced by slicing a right rectangular prism? A. pentagon B. circle C. rectangl

e D. trapezoid
Mathematics
2 answers:
Lina20 [59]2 years ago
6 0

Answer: B. Circle

Step-by-step explanation:

Since the base is a rectangle and the faces are rectangular, there is no way to slice the prism to get a a circle.

The trapezoid ? Maybe. A diagonal slice starting on a corner will create a quadrilateral with uneven sides.

Pentagon? Imagine starting on the top near a corner-- but not on the corner-- with a diagonal line, slicing down towards the opposite corner. You should be able to get an irregular pentagon.

A rectangle is easy!

No circles!

Enjoy! I hope this helps you.

lys-0071 [83]2 years ago
3 0

Answer:

The answer is option B.

Step-by-step explanation:

Since it's a rectangular prism slicing will produce either a rectangle or trapezoid and not or a circle since it's round

Hope this helps you

You might be interested in
Evaluate 7³=7•7•7=343
ivanzaharov [21]
343=343=343
I am pretty sure this is the answer to the problem
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jane walk 4 miles each week for one month how many miles does she walk altogether
damaskus [11]
It really depends on what month or year. but typically a month is 4-5 weeks so it's either 16 or 20 miles
4 0
3 years ago
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answ
Kay [80]
Im pretty sure the answer is .52 I got this by subtracting the toatl by the sales tax and then dividing that total by how many pencils were bought : 6.70-.42=6.24, 6.24/12=54
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help asap for 13 pls and thank u
AysviL [449]
Answer:
The answer is 35.5 square units


Step-by-step explanation:

The shape represents a rectangle, a small triangle removed from it at the upper right corner and a bigger triangle is attached to it at the upper left corner.

We get this formula:
A(shape) = A(rectangle) - A(small triangle) + A(big triangle)
SO LET'S FIND EACH!

A(rectangle)= length x width
length= 8 units
width= 4 units
We get:
A(rectangle) =8x4= 32 square unit

A(small triangle)= (base x height)/2
base= 1 unit
height= 1 unit
We get:
A(small triangle) = (1x1)/2 = 1/2 = 0.5 square units

A(big triangle)= (base x height)/2
base= 2 units
height= 4units
We get:
A(big triangle)= (2x4)/2 = 8/2 = 4 square units

For the final result:
A(shape) = 32 - 0.5 + 4 = 35.5 square units


8 0
2 years ago
The sum of three consecutive odd integers is 255.What are the integers? P.S Please don't answer just turn this word problem into
sasho [114]
Just give me a little bit of time please ok i will give u the answer ok i promise  <span />
7 0
2 years ago
Other questions:
  • How much is 1% out of $10
    7·2 answers
  • What is the least number of bowling balls to make the mode 14 pound so
    15·1 answer
  • (u-5)3 use distribute property to remove parentheses
    12·1 answer
  • What is the amount of the interest on a 5 year loan of $2000 with 4.5 % simple interest rate?
    7·1 answer
  • Can someone answer fast please bc i have a test
    5·2 answers
  • Select the correct answer.<br> Which statement is true?
    9·1 answer
  • Please help will mark brainliest
    12·2 answers
  • Simplify <br> 12x3 3 x .<br><br> Exponents:
    9·1 answer
  • To make sky blue Sam uses two drops of blue paint for every eight drops of white paint. He wants to
    13·1 answer
  • Exercice 1
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!