1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
8

Lan buys a two-quart bottle of juice for $6.40. What is the unit rate of the cost of the

Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
6 0
1 quart = 32 ounces
2 x 32 = 64
$6.40 divided by 64 ounces
.10 per ounce
You might be interested in
Where did the Industrial Revolution begin?
garri49 [273]

Answer:

england

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Her 6. Karen buys a sweatshirt for $30. The sales
Fynjy0 [20]

Answer:

32.1

Step-by-step explanation:

you take 30 times .07 (this was 7% but since you need it to be a decimals you move it over 2 places left). You should get 2.1 and then you add the 2.1 and 30 to get 32.1

7 0
3 years ago
A rectangle had a length of 2x-7 and a with of 3x+8y. Write and simplify an expression for the perimeter of that rectangle?
wel

Answer:

Step-by-step explanation:

A rectangle had a length of 2x-7 and a width of 3x+8y

Perimeter P = 2(l + w)

P = 2(2x - 7 + 3x + 8y)

P = 2(5x + 8y - 7)

P= 10x + 16y - 14

4 0
3 years ago
Hurry please
Monica [59]
The answer to this question is b
7 0
3 years ago
Por qué la triangulación con dos diagonales en un rectángulo no es adecuada para calcular el
kherson [118]

Answer:

rfgcc ft v crytrcvrcvhtfvyrfftv ffg

Step-by-step explanation:

tgfgghcg gn v v

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If you buy a package then you get a 12% discount The discounted price is $132. What is the price of the package without the disc
    14·1 answer
  • 1410+0515 in milartary time
    6·2 answers
  • Please look at the question in the picture it’s a statistics problem
    9·1 answer
  • Similar shapes are always congruent true or false?
    14·1 answer
  • A store charges 7% sales tax. Which expression can be used to find the total cost of an item with a price of p?
    15·2 answers
  • Claire's music playlist contains songs she bought and songs her mother bought. The ratio of her songs to her mother's songs is 3
    11·1 answer
  • Multiple choices<br>Help me to finish this​
    5·1 answer
  • Amy, Dan, and mike are competing in a cooking competition. They all used different amounts of milk from a container holding 6 ga
    6·1 answer
  • Please help me will give brainly
    10·1 answer
  • Please help!! Algebra 1 work
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!