Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Answer:
Correct option is D
Answer is increased by $ 77232
Explanation:
Effect on Inventory:
Increase due to purchase $80000
Decrease due to return -$1600
Increase for freight paid $400
Decrease for discouont availed -$1568 (78400*2%)
<u>Net Increase in Inventor =$77,232</u>
Answer:
Investment consultants check that the portfolio manager's performance was based on skill investing in the agreed-upon stocks or sectors
Explanation:
because it is
Answer:
server
Explanation:
According to my research on information technology and business structures, I can say that based on the information provided within the question in this situation they do not need a server for their business. A server is a separate computer hardware that manages a database and allows easy access to the data. Most business need one especially when running a website but since Linda and her mom are working from their basement and are okay with their computers then they will not need a server.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
The amount of Depreciation Expense for the equipment used in the business is $1,700
Explanation:
In order to calculate the amount of Depreciation Expense for the equipment used in the business we would have to make the following calculation:
amount of Depreciation Expense for the equipment used in the business= Adjusted Trial Balance-Unadjusted Trial Balance
amount of Depreciation Expense for the equipment used in the business= $ 9,400-$7,700
amount of Depreciation Expense for the equipment used in the business= $1,700
The amount of Depreciation Expense for the equipment used in the business is $1,700