1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Drupady [299]
3 years ago
15

What is the slope of line A help ASAP

Mathematics
2 answers:
RoseWind [281]3 years ago
5 0
Hello!

The slope is \frac{rise}{run}. One way we could do this is find two points on the line and form a right triangle to connect the two. We then divide the rise of this triangle by the run.

We can see the points (-3,-2) and (0,-1). As you can see, our rise is 1, and the run is 3. If we divide our rise by run, we get the slope of 1/3.
------------------------------------------------------------
The work we did above can be represented in the following formula.

\frac{ y_{2} - y_{1} }{ x_{2}- x_{1}  }

The ones and twos just represent a certain ordered pair. We will have (0,-1) be (x_{1} ,  y_{1}) and  (-3,-2) be (x_{2} , y_{2}). Now we plug our numbers into the formula. Note that the ones and twos can be swapped and the slope will be the same.

\frac{-2+1}{-3-0} = \frac{-1}{-3} = \frac{1}{3}

This proves that our slope is 1/3.

I hope this helps!




loris [4]3 years ago
3 0
The slope of line A is m= 1/3
You might be interested in
A pre-image is dilated by a scale factor of 4. Which statement about the pre-image and its image is true?
nikitadnepr [17]

Answer:(c)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Chang’s class has 28 students, 4/7 of whom are girls. Which equation shows how to determine the number of girls in Mr. Chang
mars1129 [50]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the fraction that is equivalent to two sixths.
dybincka [34]

Answer:

four twelfths

Step-by-step explanation:

multiply by 2/2 to get 4/12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcia needs to paint all the faces and the base of a model of a pyramid she made for her history project. The dimensions of the
Whitepunk [10]
The answer would have to be b
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find three solutions of the equation (x^2-9)(x^3-8)=0
    12·1 answer
  • Question 12<br>mº<br>680<br>80° 60 750<br>Find the value of mº in the diagram below​
    6·1 answer
  • mark has a board that is 12 feet long.he cuts the board into 8 pieces that are the same length. how long is each piece?
    6·2 answers
  • If it costs $3 for a large drink, $4 for a large order of fries, and $4 for a hot dog when you purchase the items individually a
    9·1 answer
  • I need help please ​
    5·1 answer
  • Sheila's entertainment center has enough space for a television that is 12 inches long and 15 inches high. TVs for Less is selli
    6·1 answer
  • For every 12 girls in the 6th grade, there are 17 boys. If there are 60 girls in the 6th grade, how many
    14·1 answer
  • What's the intervoluntation and inequality notation​
    9·1 answer
  • 13 POINTS<br> Identify the natural number that is closest to7–√.<br> A. 2<br> B.3<br> C.7<br> D.4
    10·1 answer
  • Write the sum in standard form <br><br><br> D) k(x)-f(x)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!