1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatiyna
3 years ago
7

Tan42 = 7 divided by x. what is the value of x?

Mathematics
1 answer:
Tems11 [23]3 years ago
3 0

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

42/7=6

6*7=42

42/6=7

So, works in all ways.

Hope this helps!

You might be interested in
Verify that triangle ABC is equal to DEF . Find the scale factor of triangle ABC to triangle DEF
alexira [117]

Answer:

k =  6 : 5 : 4

Step-by-step explanation:

BC : AB : AC = 18 : 15 : 12 = 6 : 5 : 4

EF : DE : DF = 12 : 10 : 8 = 6 : 5 : 4

5 0
2 years ago
Sam bought an electric iron as a price of 25 less than the original price if the original price of it is $2500 at what price did
wlad13 [49]

Answer:

$2475  or $1875

Step-by-step explanation:

Assuming the question meant to say $25 less than the original price, it would be $2475 because $2500-$25= $2475

However, if the question meant to say that Sam bought the iron for 25% less than the original price, it would be $1875 because 2500*0.25= $625

$2500-$625= $1875

4 0
3 years ago
Paula Purchaser borrowed $500 at 12 percent for one year. She paid a $25 processing fee. The interest paid will be $ . Thus, the
kiruha [24]
Interest = $500*0.12=$60
Processing fee = $25
Total finance charge = $(60+25)=$85.

APR=(total finance charge)/amount borrowed 
=85/500
=17%
4 0
3 years ago
I will mark as the brainliest answer
Afina-wow [57]
The scale factor from the small one to the big one is 3
3 0
3 years ago
conner deposited $84 into his checking account. if his new Balance is $451, what was his balance before the deposit
prisoha [69]
His balance was originally $367 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x)=2x^2-1 and g(x)= -5x , write a function rule representing the result of each function operation.
    7·1 answer
  • A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
    5·1 answer
  • Please Help Thank You
    12·1 answer
  • Expression equivalent to 96+60
    15·1 answer
  • What is 1000 times 8000 centimeters
    5·2 answers
  • An author receives $0.60 for each hardcover book or paperback book that is sold. There were x hardcover books and 38,000 paperba
    13·1 answer
  • Find the unit rate: 180 miles in 3 hours
    13·2 answers
  • What is the answer to this?
    8·2 answers
  • Help me out pls, <br> 20 points!
    9·2 answers
  • Solve the equation below.<br><br> 2/3 (9x - 12) - 6x
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!